Jiří Sovák by dnes chalupu nepoznal. Višňová prošla od natáčení Chalupářů výraznou proměnou

Bohoušova chalupa. Dům s číslem popisným 107, nejslavnější stavení Višňové.
Bohoušova chalupa. Dům s číslem popisným 107, nejslavnější stavení Višňové.
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Jedenáctidílný seriál Chalupáři z roku 1975 se natáčel v obci Višňová na Příbramsku. Obec prošla radikální proměnou a filmový fanoušek musí přiznat, že vesnická malebnost zmizela. Chalupu seriálového morouse Evžena Humla bychom bez místních také nepoznali.

"Když máš v chalupě orchestrión, nevadí že do ní fičí. Naráz přestanou zloby i shon, i ten kůl v plotě zas klíčí," zpívá Waldemar Matuška v úvodní písni k seriálu, který vytvořil zesnulý režisér František Filip (†90) v roce 1975. Do obce Višňová na Příbramsku jsme zajeli a musíme konstatovat, že do chalupy, kterou v seriálu obývá mrzutý důchodce Evžen Huml (v podání Jiřího Sováka) už rozhodně nefičí.

"Zazvonit můžete, ale asi vám neotevřou, moc o rozhovory nestojí," upozornil nás soused, když jsme stáli před chalupou, kde se spolu učili žít a vycházet Evžen Huml a Bohouš Císař (Josef Kemr).

Architekti z Barrandova chalupu, která stojí kousek od hřbitova, upravili pro potřeby natáčení už v roce 1975. Po natáčení prošla další obrovskou rekonstrukcí a stal se z ní klasický normalizační domek.

Majitelé domek zvedli o jedno patro, dřevěnou verandu nahradila zděná varianta. Za natáčení tehdy dostali od filmařů 18 tisíc korun, které použili na přestavbu domečku.

Od dob natáčení seriálu se nezměnil snad jen barokní kostelík. Také rybník, kam penzista Huml vyráží na ryby, se změnil. I přes zimní období je vidět, že v letních měsících ho svírá vegetace.

Ale nejvíce se změnil život samotných obyvatel Višňové (v seriálu má obec název Třešňová). Zatímco v době natáčení většina lidí pracovala v obci či jejím okolí, dnes drtivá většina dojíždí za prací do 60 km vzdálené Prahy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.