Na návštěvě v Třešňové: Jak se změnila chalupa, kde se natáčeli Chalupáři s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem

Obec Višňová - Chalupáři
Obec Višňová – Chalupáři
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2021

Oblíbený letní seriál Chalupáři z roku 1975 vypráví o tom, jak se do vesnice Třešňová přestěhuje svérázný Evžen Huml (Jiří Sovák) a spřátelí se s Bohušem Císařem (Josef Kemr). Obec ve skutečnosti nese jméno Višňová a drtivá většina reálií, které seriál proslavil, se výrazně změnila. "Turisté si někdy vyfotí chalupu, kde se natáčelo, ale žádné nájezdy fanoušků se tady rozhodně nekonají," řekl s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz soused rodiny, která legendární chalupu přestavěla.

Obec Višňová se filmařům v čele s režisérem Františkem Filip (†90) zalíbila nejen svou tehdejší malebností, ale také lokalitou - od barrandovských ateliérů leží jen 50 kilometrů, což bylo z hlediska logistiky velmi výhodné.

Jedenáctidílný seriál Chalupáři vypráví o soužití dvou svérázných kamarádů v podání Josefa Kemra (†72) a Jiřího Sováka (†79). Seriál si oblíbili nejen diváci, ale i tehdejší komunističtí cenzoři, protože na historkách z jedné vesnice, která vzkvétá a kde panuje kolektivní duch, rozhodně nebylo nic protirežimního.

Hlavní část seriálu se odehrává v chalupě, ve které stojí orchestrion a kde důchodce Evžen Huml na stará kolena místo klidu najde plno vzrušení. "Turisté si někdy vyfotí chalupu, kde se natáčelo, ale žádné nájezdy fanoušků se tady rozhodně nekonají. Současní majitelé o rozhovory moc nestojí," řekl soused rodiny, která legendární chalupu nechala projít znatelnou rekonstrukcí.

Majitelé domek zvedli o jedno patro, dřevěnou verandu nahradila zděná varianta. Za poskytnutí chalupy k natáčení dostali od filmařů 18 tisíc korun, což na tehdejší dobu byla slušná částka. O chalupu po natáčení údajně projevila zájem Jiřina Bohdalová (90), ale majitelé ji prodat nechtěli.

Od dob natáčení seriálu se výrazně proměnila také náves, v obci vyrostla řada nových moderních domů a k nepoznání je i rybníček, kam penzista Evžen Huml vyrážel na ryby.

V obci v době natáčení žilo přes 500 lidí, dnes jejich počet o stovku vzrostl. Řada obyvatel dojíždí za prací do Prahy či do Příbrami. V obci stojí informační tabule, které připomínají slavné seriálové scény. "Obec mohla možná ze seriálové slávy vytěžit více, jako třeba Hoštice (tam Zdeněk Troška točil trilogii Slunce, seno, pozn. red.), ale je otázkou, zda by větší zájem nakonec do Višňové kromě peněz nepřinesl i více závisti," dodal pamětník natáčení, který má domek za kostelem, který je zasvěcen svaté Kateřině.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.