Jména, která chtěli rodiče dát svým dětem v Česku. Matrika řešila Análii, Plamena či Montyho Pepu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 2. 2021

Vybrat dítěti ideální jméno, se kterým bude celoživotně spokojené, není zcela jednoduchý úkol. Ovšem tatínkové i maminky často věří a doufají, že právě jejich potomek bude něčím výjimečný, i proto často sáhnou po jménu opravdu netradičním. A někdy při výběru jména lidově řečeno »ulítnou«.

V Česku stálé k nejoblíbenějším a nejčastějším jménům patří ta tradiční, a to ať jde o Elišky, Aničky, Terezky, Zuzanky, Pepíčky, Honzíky a Kubíky či Michaly.

Pravdou ale je, že do popředí se v posledních letech čím dál častěji dostávají i velmi exotická a originální jména. Na ulici tak můžete potkat Quentina, Scarlett, Nathana nebo třeba Lailu.

Pak jsou tu ale jména, která jsou opravdu extrémně netradiční, která skutečně upoutají pozornost každého.

Určitě zaujmou chlapečci Remus, Tivadar, Zachariáš, Barnabáš, Hanuš, Dalimil, Mikeš, ale i holčičky Aleška, Adléta nebo Klotylda.

Ovšem ne všechna jména, která rodiče napadnou, v České republice projdou. "Když jméno není v našich seznamech, které jsou obsahem knihy, kterou vydává paní soudní znalkyně a jazykovědkyně Miloslava Knappová ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český a nejsou na něj udělané posudky, posíláme žadatele buď na Ústav pro jazyk český, nebo právě za paní doktorkou Knappovou, aby byl vystaven posudek. Pokud s tím nesouhlasí a nevystaví ho, tak dotyčný musí k soudu, aby mu to povolil on," popsala pro ŽivotvČesku.cz složitý proces získání jména Ladislava Veselá z oddělení matriky Městské části Praha 5.

Na získání zvláštního jména se na matrice sice fronty nestojí, ale čas od času někdo o podivné jméno projeví zájem. "Občas se to stane. Lidi si hodně vymýšlí, ale většinou to končí u soudních znalců. Jsou celkem čtyři," dodala Veselá pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi nejbizarnější jména, která se vyskytují v rámci České republiky, patří například DěpoldPlamen, v Brně mají dokonce jednoho Montyho Pepu, nezvykle zní i Kryšpín. Na matrice vzešel také požadavek na jméno Análie, což naštěstí rodičům zamýšlené »Análky« neprošlo přes úředníky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.