Jordan Haj přiznal vypadávání vlasů a nemoc. Cítí se jako netvor. Vzkaz plný podpory poslal Bohuš Matuš

Nextfoto
Jordan Haj a Emma Smetana
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 7. 2021

Muzikant Jordan Haj (32) přiznal psychické problémy a vypadávání vlasů kvůli alopecii. Velkou oporou mu je partnerka Emma Smetana (33). Když se objeví lysiny, tak se Jordan podle svých slov začne cítit jako netvor. Problémy s plešatostí zažil také kolega z hudební branže Bohuš Matuš (47). Pro Jordana má slova plná podpory a naděje. "Jak člověk stárne, tak si zvyká. Ať se Jordan vykašle na to, co říkají lidi, důležité je, jak se cítí on sám," řekl Bohuš Matuš pro ŽivotvČesku.cz.

Vypadávání vlasů je porucha, která útočí nejen na fyzický vzhled, ale umí pořádně zacloumat také s lidskou psychikou. U žen je vypadávání vlasů téměř tabu, u mužů se o plešatosti hovoří často, ale to neznamená, že by se chlapi netrápili tím, když vlasy začnou mizet.

Těžkou zkušenost a boj s vypadáváním vlasů na vlastní kůži prožívá také muzikant Jordan Haj. Přiznal, že už 13 let bojuje s alopecií a chodí k lékařce Monice Arenbergerové na injekce.

"Už třináct let trpím, někdy hodně a někdy skoro nepatrně, takovou docela zvláštní, relativně vzácnou, silně zrádnou nemocí, které se říká alopecia areata. Zrádnou proto, že na ni neexistuje zaručená léčba. A ač se mi před třinácti lety poprvé spustila výsledkem stresu, jako správná autoimunitní mrcha se od té doby do mého života vrací. Kdy se jí zachce a bez příčiny. A když už se rozjede, »rozjebe« mi po cestě psychiku. Cítím se jako netvor. Což nikdo pod těmi ostatními vlasy, delšími a správně naaranžovanými, nevidí. Ale já o tom vím… Úplně »vypsychlej« z toho, aby nezafoukalo. Netušící, jak moc se to tentokrát rozšíří. Tvářím se, že jsem ok, a pak jsem nesnesitelný. Po několika týdnech mám už úplně vykloubené rameno z toho, jak se pořád přečesávám a přidržuji vlasy a skrývám jeden, dva, tři nebo pět »dalmatinských« fleků na hlavě," popsal nadaný muzikant na instagramovém profilu s tím, že v těžkých momentech je mu velkou oporou jeho partnerka Emma.

Pochopení a zastání našel Jordan Haj u Bohuše Matuše. Fenomenální zpěvák si také s vlasy a pleší »užil« velké trápení. Nakonec se rozhodl pro rázný krok a vlasy si nechal na hlavu vytetovat. Přiznal, že tetování ho vyšlo na přibližně 50 tisíc korun. Podle Matuše je ale zásadní srovnat si priority v hlavě.

"U mě to nebylo úplně o stresu, ale spíše o tom, že mám hodně testosteronu. Já o vlasy přišel už ve dvaceti letech. Pořád jsem navíc vypadal mladší, ve třiceti letech jsem vypadal na osmnáct... Když nemáš vlasy, tak to prostě vypadá blbě. Lidé na mě koukali a ptali se, zda jsem nemocný. Takové dotazy jsou fakt strašné. Pár chlupů jsem na hlavně měl, tak jsem si to »pajcoval« takovou barvou, aby se to trochu skrylo. Jednou mi Gábina Osvaldová řekla, že je to vidět, ať se dojdu umýt a přiznám, že mám pleš, že mi to docela sluší... Gábina mi řekla, ať se neschovávám, ale mně nebylo pomoci, takže jsem nosil ty šátky," řekl pro ŽivotvČesku.cz smířeně otec malé Natálky a přidal vzkaz pro Jordana Haje.

"Do určitého věku si to člověk nechce přiznat, kolem puberty je to fakt problém. Jak člověk ale stárne, tak si zvyká. Já pak už chtěl vystupovat i bez šátku a zkoušel jsem to, ale jak člověk vyšel na jeviště, tak to začalo šumět a lidé se ptali, co se děje... Lidi mi říkali, ať šátek nosím, že na to jsou zvyklí. Samozřejmě ale zase byla druhá skupina, která říkala, že šátek je hrozný, ať se nebojím chodit tak, jak to je. Hlavní ale je, aby se člověk cítil dobře, aby byl v pohodě. Ať se Jordan vykašle na to, co říkají lidi, důležité je, jak se cítí on sám," řekl s nadějí v hlase pro ŽivotvČesku.cz zpěvák, který dokázal najít moudrost a sebedůvěru.

Bývalá televizní hvězda České televize Tomáš Drahoňovský (37) se již nějakou dobu potýká s...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu