Jsme černým koněm turnaje. Nebojím se ani Angličanů, zhodnotil české šance Tomáš Řepka

Tomáš Řepka v milovaném dresu
Tomáš Řepka v milovaném dresu
Foto: Pro ŽivotvČesku.cz Kuba Vítek
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 6. 2021

Vynikající obránce české reprezentace a dlouholetý kapitán Sparty Praha Tomáš Řepka (47) se těší, že si u televize vychutná všechny zápasy národního týmu na EURU. Muž, který zná velmi dobře i britský fotbal, tvrdí, že právě Česká republika může být černým koněm celého turnaje. "Skotsko je soupeř, který by nám mohl sedět a sedět by nám mohla i Anglie," řekl Tomáš Řepka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že přípravné zápasy nemá smysl přeceňovat.

Tomáši, vy jste s reprezentací zažil řadu těžkých zápasů a určitě víte, že Čechům svědčí role týmu, se kterým se mezi favority nepočítá, ale může překvapit. Jak vidíte šance na EURO? Může tento tým na turnaji udělat velký výsledek?

Možná jsem jeden z mála, ale já vidím docela velkou šanci na úspěch. Dokonce si myslím, že můžeme být černým koněm celého turnaje. Tým není postavený vůbec špatně a z těch dvou přípravných utkání žádné velké závěry nevyvozuji. Asi se ukázalo, že na tom nejsem tak dobře, abychom s Itálií mohli sehrát vyrovnaný zápas, ale také si myslím, že obě ta přípravná utkání byla trochu zkreslená. Byla to prostě příprava a je nutné si uvědomit, že každý zápas je jiný. Když jsem byl v nároďáku a hrála se příprava před EURO, tak výsledky také nebyly nic moc, nakonec ty zápasy ale špatné nebyly. V roce 1996 se kluci dostali do finále, ale příprava byla také všelijaká... Příprava jisté měřítko dá, ale já bych nepřeceňoval porážku v Itálii ani vítězství nad Albánií. Fanoušek musí k přípravným utkáním přistupovat tak, že na jedné straně o nic nejde, na straně druhé se může hráč před turnajem zranit, takže se do soubojů nechodí naplno.

Představení na EURU začíná reprezentace zápasem proti Skotsku. To určitě nepatří k favoritům turnaje, ale má výhodu domácího prostředí. Jak podle vás zápas skončí?

Myslím si, že neprohrajeme a když bude dobrá konstelace, tak můžeme zvítězit. Je to soupeř, který by nám mohl sedět, sedět by nám ale nakonec mohla i Anglie v druhém zápase. Hrát se s nimi dá, což jsme si vyzkoušeli v kvalifikaci. Chorvatsko je pro nás dost neprobádané, zápasů s nimi máme málo, také by to ale nemuselo dopadnout zle. Vše se bude odvíjet od prvního zápasu. Pokud se Skoty vyhrajeme, tak tu skupinu, která není vůbec jednoduchá, dobře nastartujeme.

Tomáši, koho vy považujete za hlavní favority? Hodně se hovoří o tom, že třeba silný tým přivezla Francie. Kdo podle vás EURO ovládne?

Mezi favority patří určitě Španělsko, Francie, Německo, Portugalsko a nesmím zapomenout na Belgii. Kvalitních týmů je tam hodně, ale pro mě jsou favoritem Němci, kteří se letos budou chtít na mezinárodní scéně vrátit na vítěznou vlnu. Soupiska Francie vypadá brutálně, ale já říkám, že spoustu hvězd v jednom týmu může někdy být i na škodu, tam záleží hodně na trenérovi, jak je dokáže zklidnit a skloubit do týmu. Pro mě je tím favoritem ale Německo, pořád se omílá dokola, že jsou to takoví zarputilí buldoci, myslím si, že nyní se to znovu projeví.

Ví se o vás, že si děláte trenérskou licenci a také se ví, že česká obrana nepůsobí jistým dojmem. Jak byste vedle sebe poskládal obránce vy?

Na obranu trenéra Šilhavého musím říct, že moc možností nemá. Máme nějaká zranění, klíčový obránce Ondřej Kúdela kvůli trestu na EURO nejede... Myslím si, že ta obrana bude stejná jako v přípravě s Albánií - tedy na stoperu Čelůstka a Kalas a na krajích Bořil a Coufal. Mohla by tam být i varianta s Davidem Zimou, ale na Skoty bych ho v základní jedenáctce neviděl. Možná dostane šanci později.

Sparťanským fanouškům i expertům dělá radost teprve osmnáctiletý Adam Hložek. Jak naložit s ním? Měl by podle vás jít do zápasu od začátku?

To je hlavně otázka pro trenéra, já nevím, v jakém rozpoložení nyní Adam Hložek je. Nevíme, jak je na tom nyní zdravotně, zda už je připravený na celý zápas. Je otázkou, zda vůbec 90 minut nyní zvládne. Osobně bych počkal, v průběhu zápasu tam může jít kdykoliv. První půli se Skoty počkat a pak se uvidí, jak se bude zápas vyvíjet.

Hodně se bavíme, jak by reprezentace měla hrát a co by měl trenér Jaroslav Šilhavý zkusit a vymyslet... Jak jste na tom ale vy se studiem na trenéra?

Dokončil jsem studia na licenci B a 22. června mám závěrečné zkoušky. Pak mě čeká roční praxe u nějakého týmu a poté mohu dát přihlášku na přijímačky na licenci A. Mám už rozjednány nějaké kluby, ozval se mi tým 150 km od Prahy, takže to zatím neklaplo, ale nabídky na praxi už nějaké mám. Není jich málo. Uvidím, kde začnu.

Podle vašeho Instagramu to vypadá, že na léto chystáte řadu aktivit a u vody se moc válet nebudete. Co všechno vás příští týdny čeká?

S týmem profesionálů rozjíždíme podcast RED CARD, těším se, že si budu do studia zvát hosty, kteří se budou ostře vyjadřovat k fotbalovým věcem a nebudou se bát komunikovat na rovinu. První díly půjdou ven koncem června. K dostání je taky audiokniha Deníku ze dna, který je psaný na námět toho, co jsem zažil. Namluvil jsem ji sám, nechal jsem se do toho přemluvit, moc se mi nechtělo, ale jsem za to rád. Byla to zajímavá věc a dost jsem se naučil. Za sebe mluví přímo Kačka a moji mámu namluvila Jitka Sedláčková. Chci ji vzít na oběd, protože je to moje oblíbená herečka. A to hlavní asi je to, že je k dispozici limitovaná kolekce dresů s číslem 2. Věřím, že bude mít sběratelskou hodnotu a lidé, co to vymysleli, si dali na vizuálu záležet. Přeji si, ať si ho užije každý fanoušek kvalitního fotbalu.

Stihnete vůbec dovolenou? A vyrazíte na ryby, nebo s partnerkou Kateřinou a rodinou plánujete moře?

Chystáme se k moři celá rodina, moc se těšíme. Dlužím si chvíli klidu a pohody. Dlouho jsme nevycestovali, respektovali jsme opatření a tak dále. V létě pak budu hlavně kopat za Červené Janovice, na dovolenou mě ale trenér Štěpán Kacafírek pustí. Na ryby se nyní dostanu hodně málo, ale věřím, že v létě nějaký den u vody stihnu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.