Jsme v bodě zlomu. Teď se uvidí, zda křivka nárůstů zamíří dolů, nebo se projeví mutace, říká Jan Hamáček
Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) přestala fungovat. Je to podle něj důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že v současnosti jde o jakýsi bod zlomu. "Je otázka, zda křivka zamíří znovu dolů, nebo jestli, nedejbože, začne být vidět nějak ta mutace," sdělil svůj pohled na současný vývoj epidemie.
Jeden den nedodržování opatření může podle Blatného vést až k jejich týdennímu prodloužení. Lidé by neměli cestovat po republice, měli by se setkávat co nejméně. Je podle něho třeba nosit ochranné prostředky úst a nosu, nejlépe respirátory.
"Z mého pohledu jde o bod zlomu. Je otázka, zda křivka zamíří znovu dolu, nebo jestli, nedejbože, začne být vidět nějak ta mutace, která sama o sobě by zvedla reprodukční číslo o 40 procent. Teď je pár dní nejistých," řekl k věci pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.
V současnosti je jediná cesta, jak porazit epidemii, proočkovanost populace. Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31.000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které byly nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkovaných.
"Podle počtu vakcín, které máme slíbené do léta, tak bychom proočkování měli zvládnout. To znamená, že máme slíbených zhruba 8 milionů vakcín, tedy bychom to měli zvládnout. Bez ohledu na to je nejdůležitější, aby se zvládla proočkovat riziková skupina. Data z Izraele ukazují, že po vakcinaci se snížil počet nově nakažených v kritické kategorii. Čím dříve naočkujeme, tím větší naděje je, že se nám nezačnou opět přeplňovat nemocnice. Podle mě, kdy budeme mít proočkováno 40 procent populace, to bude začátek léta," dodal pro ŽivovČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.