Jurečka by se měl začít modlit. Pokud lidovci nezískají dva europoslance, na podzim končí

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, politik
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, politik
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2024

Mnozí možná mají v živé paměti prohlášení ministra práce Mariana Jurečky z letošního února, kdy se kasal, že pokud ve volbách do Evropského parlamentu strana nezíská dva europoslance, jeho vedení strany je zpečetěno –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nebude na podzim obhajovat post předsedy lidovců. K tomu velkoryse přidal, že jako další neúspěch by považoval, a to se s jeho oznámením váže, neposílení senátorského klubu a nedosáhnutí minimálně jedné hejtmanské funkce. Podle lídra konzervativního křídla ODS a europoslance Jana Zahradila to s ním nevypadá věru dobře, uvedl to na dotaz pro ŽivotvČesku.cz.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka věří, že koalice Spolu dnes zahájené volby do Evropského parlamentu (EP) vyhraje. Očekává vyšší volební účast než při minulých eurovolbách, mohla by podle něj překročit 30 procent. Při volbách v roce 2019 byla v Česku volební účast 28,72 procenta.

Volby do EP jsou podle Jurečky společně s volbou amerického prezidenta letošními klíčovými událostmi ve světovém měřítku. Jurečka to dnes řekl novinářům v Rokytnici na Přerovsku, kam přišel odevzdat svůj hlas.

"Očekávám, že koalice Spolu dokáže (v eurovolbách) vyhrát a dokáže obhájit mandáty, které jako KDU-ČSL obhajujeme. Věřím, že pro EU i pro Českou republiku to budou dobré volby tak, aby tady byla bezpečná EU, více konkurenceschopná a méně byrokratická. A Česká republika aby byla zároveň silnější zemí v rámci EU," uvedl Jurečka. 

V kontextu věci je potřeba připomenout, co se kolem Jurečky klíčového dělo, že se rozhodl pro rázný krok. V úvodu roku totiž čelil silné kritice některých spolustraníků mimo jiné za to, že neukončil vánoční večírek na svém ministerstvu v den střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, a za to, jak o této skutečnosti komunikoval s médii.

Už dříve řekl, že na říjnovém sjezdu lidovců by znovu nekandidoval, pokud by strana neuspěla v nadcházejících trojích volbách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy do Evropského parlamentu, zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu.

V únoru to zopakoval a svou představu úspěchu konkretizoval. Připomněl také, že jako předseda lidovců má za sebou troje volby, které podle něj pro stranu dopadly velmi dobře.

Jurečka v tu dobu vysvětlil, o čemž redakce ŽivotvČesku.cz dříve psala článek, že pokud by znovu nekandidoval na šéfa strany, byl by připraven dát k dispozici i svou pozici ve vládě. Podle něj by záleželo na novém vedení lidovců, jaký postup by v tomto ohledu zvolilo.

Pro ŽivotvČesku.cz před časem okomentoval tvrzení Jurečky zkušený politik a v současnosti europoslanec Jan Zahradil. "Pan Jurečka v tom případě může začít »stříhat metr«. V Evropském parlamentu budou mít lidovci pouze Tomáše Zdechovského, kterému to zařídila ODS společnou kandidátkou. Jinak by tam nebyl ani on," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politický bard.

Vítězství v evropských volbách obhajuje hnutí ANO, které v minulých volbách v roce 2019 získalo šest mandátů. ODS obsadila čtyři poslanecká křesla v evropském parlamentu, Piráti tři a TOP 09 dvě, stejně jako SPD a KDU-ČSL. Po jednom mandátu získala hnutí STAN a KSČM.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.