Jurečka ustál kritiku za večírek. Odborník ale poukázal na profesní skutečnosti, proč by měl ministr rezignovat

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2024

Komentář: Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý večer podpořil Mariana Jurečku v tajném hlasování jako předsedu strany i jako ministra, a to s odhledem na jeho dosavadní pracovní výsledky. Hlasováním reagovalo na kritiku jeho rozhodnutí nezrušit vánoční večírek ministerstva práce a sociálních věcí po tragické střelbě na Karlově univerzitě a Jurečkovy další komunikace. Usneslo se, že chyboval, omluvilo se dotčeným a vzalo na vědomí jeho omluvu. Informoval o tom místopředseda vládní strany a Sněmovny Jan Bartošek. Proč by měl ale politik rezignovat na svou funkci, nestojí jen na »mecheche«. Podle psychologa Jeronýma Klimeše, ale i komentátora Andora Šándora je důvod jiný –⁠ související s jeho profesními výkony.

Jurečka spolustraníkům nabídl svůj odchod z funkce předsedy strany i člena vlády. Popsal dění během odpoledne a večera 21. prosince i vývoj svých reakcí v následujících dvou týdnech. Debata podle něj byla velmi dlouhá a otevřená. O jejím výsledku informoval novináře s Bartoškem v doprovodu zbývajících členů předsednictva strany.

S návrhem na přijetí podpůrného usnesení přišel do Paláce Charitas Jurečkův předchůdce v čele strany, ministr zemědělství Marek Výborný. Už v minulých dnech se za vicepremiéra postavil i premiér Petr Fiala (ODS). Dnes ráno před odletem na pracovní cestu do Indie uvedl, že Jurečka si uvědomuje, že chyboval, lituje toho a omluvil se, čímž by měla být kauza uzavřena. Ostatní lídry pětikoalice Jurečka informoval o záležitosti během podvečerního jednání K5.

"Večírek je v uvozovkách banalita, která odvádí naši pozornost od problémů, které se na ministerstvu už léta neřeší. Například zaměstnanci na úřadech neustále vypisují stále delší formuláře pro každého klienta, až jim nezbývá čas na práci s klienty. Pěstounům se neustále znepříjemňuje péče o děti. Není proto divu, že o tyto profese není zájem a jak sociálních pracovnic, tak pěstounů je zoufalý podstav. Okázale se plánuje zrušení kojeneckých ústavů, ale jak, když nejsou pěstouni, protože ti se nechtějí nechat neustále šikanovat. Měl by se prostě přehodnotit obecný postoj, že zaměstnanci státu jsou tady k tomu, aby si na ně každý »psychicky zdeptaný« a mimo další –⁠ horší jedinci –⁠ otevírali pusu a vylívali vztek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz, jaká je realita, psycholog Jeroným Klimeš.

Večírek ministerstva vyvolal značnou kritiku. Pokračoval totiž v době, kdy byly již známy tragické události, při nichž ozbrojený útočník ve čtvrtek 21. prosince odpoledne zabil v budově FF UK 14 lidí a dalších 25 zranil. První zprávy o obětech tragické události se objevily v médiích krátce po 15:30. Jurečka se hájí tím, že mobil nesledoval a »v plném rozsahu« se o situaci dozvěděl až v 18:26, kdy si přečetl textovou zprávu o svolání mimořádného jednání vlády.

"Pořád si stěžujeme, jak z ministerstva pana Jurečky »tečou« miliardy, ale když se mají udělat skutečně úsporná opatření, tak skutek utekl. Už dávno se měla u finančně negramotných klientů zavést výplata sociální dávek pomocí karty a otisku prstu tak, aby na každý den dostali potřebnou dávku, ne že si za státní podporu jednou měsíčně udělají »ejchuchu«, ale pak žijí z půjček lichvářů, prostituce a zlodějny. Pokud tedy pan ministr ještě dostane novou politickou šanci, tak by ji měl využít na odstranění restů svého resortu. Pojďme se proto bavit o nich – ne o večírku," vybídl skrze portál ŽivotvČesku.cz špičkový psycholog Klimeš, který se s těmito a mnohem širšími problémy setkává takřka denně.

Mnohem ostřejšího názoru, proč by měl Jurečka rezignovat, je bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. "Myslím si, že ministerstvo v čele s panem Jurečkou za dva roky nepředvedlo něco, co by bylo mimořádné, tedy kromě té tancovačky, která se řeší. To opravdu mimořádné s ohledem na konání pana ministra je. Jinými slovy, žil jsem několik let v Anglii, kde ze svých funkcí odstupovali ministři za podstatně banálnější problémy. A pokud tedy jdeme na Západ, jak říkají naši politici, tak by se tak měli chovat. Nejde totiž, aby se k problémům stavěli jako na Východě, ale lidem tvrdili, že jdeme na Západ," de facto zopakoval Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz svá slova z předešlých dnů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.