Jurečkova reforma penzí pohledem Juchelky: Hrozí, že stát opět ušetří na důchodcích
Rozhovor: Důchody opět hýbou Českem. A to zejména z důvodu, že se penze nevyhnou reformním změnám. Do popředí zájmu se tak dostává opět »večírkový« ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), který se v pátek chystá představit dokončený návrh zákona. Novela upravuje některé parametry a přináší novinky, jako je příkladem úprava dřívějšího důchodu pro náročné profese. Pro ŽivotvČesku.cz k tématu poskytl krátký rozhovor poslanec a člen Výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO), který se s některými změnami v rámci reformy nedokáže ztotožnit.
Pane Juchelko, v poslední době se veřejnost opakovaně setkala se slovy vládních politiků, že bez penzijní reformy nečekají Česko, pokud jde o důchody, dobré časy, když to řeknu s mírnou nadsázkou. Je to opravdu tak, že situace je alarmující?
Víte, jsem přesvědčen, že nikoliv. A zejména pak v podobě, jak je reforma prezentovaná. To znamená, že v současnosti se ohledně toho nejvíce řeší příkladem navýšení věku odchodu do důchodu. Umím si představit, že když se něco takového dělá, je potřeba, aby to bylo srozumitelné, mělo to vnitřní logiku a zohledňovalo to několik významných faktorů.
Nemáte pocit, že se to děje správně?
Vláda uplatnění penzijních změn fázuje, a to jistou salámovou metodou – vlastně buď zachraňuje státní rozpočet, jako u první vlny, aby nemusela vyplácet mimořádné valorizace, nebo se snaží ušetřit na důchodcích tím, že jim změní podmínky odchodu do předčasných důchodů. Ve »třetí vlně úprav« tedy dojde na kategorizaci náročných profesí, a tím pravděpodobně, a to se dozvíme dnes, odejde méně lidí do předčasných důchodů vlivem toho, že pracují v náročných profesích. To by pak ve výsledku znamenalo, že stát opět ušetří právě na důchodcích.
Skutečně do návrhu zákona s reformními změnami penzí přibyla úprava dřívějšího důchodu pro náročné profese a odpuštění odvodů pracujícím starobním důchodcům. Novela počítá mimo jiné s pokračováním zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života a s dalšími opatřeními. Jak se na změny díváte?
Jsme příkladem jeden z nejprůmyslovějších států v EU. A úpravami vlastně stát počítá s tím, že lidé budou zůstávat déle jako senioři v pracovním životě. Jinými slovy je zvyšování věku odchodu do důchodu podle mě kontraproduktivní v tom, že pokud jde o náročné profese, tak vlastně neexistují žádné analýzy, co to udělá s pracovním trhem. Takže tu vzniká prostor pro komplikace.
Pokud jde o zmíněné zvyšování důchodového věku nad 65 let, jak tuto kapitolu vnímáte?
Souhlasím s tím, aby docházelo k motivování seniorů, aby zůstali v pracovním životě co nejdéle, pokud to jejich fyzický či mentální stav dovolí, protože je to dobré pro všechny zúčastněné strany, když to řeknu takto. Pokud však jde o odpuštění odvodů pracujícím starobním penzistům, tak tady se domnívám, že to není zcela dotažené. Ministr Jurečka de facto říká, že kdo bude pracovat v důchodovém věku a zároveň pobírat důchod, nebude muset platit důchodové pojištění. To nyní odpovídá 6,5 procenta ze mzdy. Obávám se však, že v tomto případě hrozí, že se v řadě případů sleva mine účinkem – hrozí totiž, že takový zaměstnavatel třeba o výši slevy poníží seniorovi mzdu.
Co na reformě vlastně vnímáte jako klíčové?
Osobně mám představu toho, že pan ministr to odevzdá jako v mašličkách, a klidně se bavme o nějakých parametrech, změnách a podobně, aby to dávalo smysl. Podstatné a klíčové je to, aby lidé věděli, že na konci budou mít třeba za 30 let takový a takový důchod, pokud bude taková a taková demografická křivka, kterou my predikovat dokážeme.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.