K herectví ji připoutal pocit úplné rodiny. Se ctí stárnoucí Jodie Fosterová vzpomíná na své začátky

Herečka Jodie Fosterová
Herečka Jodie Fosterová
Foto: Showpix.cz
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2021

Jodie Fosterová (58) se narodila v roce 1962 a už v roce 1970 poprvé stála před kamerou. Jako herečka se vyvíjela, vyrůstala a vzpomíná, že muži na natáčení jí nahrazovali otce, kterého neměla. K herectví ji připoutalo to, co se zdá být jeho negativy, nijak se to na ní ale nepodepsalo. Dva roky před šestými kulatinami stárne pomalu a se ctí.

Ve filmu se Jodie Fosterová poprvé objevila už v roce 1970, skutečný průlom v její kariéře ale nastal až o 20 let později s filmem Mlčení jehňátek. V něm by se neobjevila, kdyby při herectví neměla pocit, že je s rodinou a že prožívá skutečný život.

Jodie začínala v Hollywoodu v dobách, kdy v něm ženy moc prostoru neměly. "Na natáčení byla spousta mužů, žen jen minimum. Například kostymérka nebo kosmetička, případně herečka, která mi hrála matku,“ řekla v rozhovoru pro magazín Interview.

Fosterová, původním jménem Alicia, vyrůstala bez otce, protože rodiče se rozvedli před jejím narozením. Chtěla sice, aby v Hollywoodu bylo více žen, ale ve společnosti mužů se už jako dítě cítila dobře. "Ti pánové mě učili, co mám dělat. Jak se soustředit, jak se přizpůsobit kameře. Když jsem se chovala špatně, tak mě usadili. Poslouchala jsem jejich pravidla a v jistém smyslu mi nahrazovali tátu,“ přiznala Jodie.

Na Hollywoodu ji lákal pocit úplné rodiny a dělání věcí, které jiné děti a dospívající dělat nemohou. "Když jsem se vrátila domů, cítila jsem se osamoceně, protože jsme to zas byly jen já a matka. Když jsem natáčela, byla jsem obklopená několika rádoby otci, mohla jsem ve tři ráno pít špatnou kávu a v zimě nosit plavky u bazénu,“ zavzpomínala Fosterová na své začátky.

Dnes je Jodie Fosterová v Hollywoodu jakýmsi pojmem a je ráda, že si může dovolit stárnout se ctí. "Jsem dostatečně volná na to, abych mohla hrát ženy s šedivými vlasy a nepřipadala si u toho jako stařena. Publikum nerozhází, že mě tak vidí, je to skvělý pocit,“ vysvětlila v rozhovoru pro deník The Newpaper.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.