Kaapo, Asmin a Zachary. Češi vybírají dětem stále zvláštnější jména, možné důvody popsal psycholog
Výběr jména pro budoucího potomka patří k příjemným povinnostem budoucích rodičů. Každý se však tohoto úkolu zhostí po svém - případů, kdy lidé pro své děti zvolí skutečně nezvyklé křestní jméno, v Česku dlouhodobě přibývá, jak ukazují také matriční záznamy. Známý psycholog Jeroným Klimeš (55) vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz možné důvody, které k tomu nastávající rodiče motivují.
Že případů, kdy si rodiče pro potomka přejí skutečně nezvyklé jméno, přibývá, potvrdila pro ŽivotvČesku.cz matrikářka Aneta Boboková z městské části Praha 2. Lidé totiž přicházejí občas se jmény, kterými snad své potomky chtějí vědomě trestat. "Děje se to stále častěji, a to hlavně v případech, kdy je jeden z páru Čech a druhý cizinec," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz matrikářka.
"Pokud jsou cizinci oba, mohou si vybrat jméno vlastně jakékoliv, ale u smíšených párů je potřeba se řídit českou legislativou, a proto existuje speciální kniha povolených jmen. V případě, že dané jméno v knize nenajdeme, potřebujeme znalecký posudek od Ústavu pro jazyk český," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz žena, která se ve své funkci setkala, pokud jde o jména, s opravdovými skvosty.
Někdy si rodiče vyberou jméno, které je zastaralé a příliš často se nevyskytuje. Redakcí oslovená matrikářka se tak setkala s holčičkou Filoménou a chlapeckým jménem Timotej, v jedné z verzí dokonce Timoteus. Vyskytují se také případy, kdy si lidé vyberou jméno zahraniční. "Měli jsme tu teď chlapečka jménem Zachary. A také holčičku Asmin, což je vlastně jiná verze jména Jasmína," popsala pro ŽivotvČesku.cz.
Poměrně často se také stává, že se objeví jména, pro která byl inspirací literární či filmový svět. Matrikářka jako příklad uvedla dívčí jméno Enola, které mohlo rodičům uvíznout v hlavě díky seriálu o sestře slavného detektiva Enola Holmesová, který vysílal Netflix v loňském roce. "Teď jsem zrovna řešila Tove, což je jméno pro holčičku. Rodiče jsou také Češi, takže je to zvláštní," pokračovala matrikářka pro ŽivotvČesku.cz. Inspirací mohla být autorka slavné knižní série o Mumincích Tove Janssonová.
Důvod, proč se lidé k podobnému kroku uchýlí, není podle známého psychologa Jeronýma Klimeše těžké rozklíčovat. "Je za tím skrytá potřeba, která je v dnešní společnosti dlouhodobě frustrována, a to potřeba vlastní identity. Lidé mají strach, že po nich nic nezůstane a že kdyby zmizeli, tak po nich ani pes neštěkne. Způsoby, jak s tím bojovat, jsou dva," vysvětlil renomovaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.
"Člověk buď může vykonat něco velkého - napsat významné dílo, postavit Eiffelovku, spáchat zločin, když na to přijde. I takové případy jsou. Nebo se uchýlí k tomu, že si právě vybírají alespoň neobvyklá jména, aby byli výjimeční alespoň tím," popsal možné řešení touhy po nesmrtelnosti Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že další motivací může být zkrátka to, že se dotyčným rodičům ono nezvyklé jméno z estetického hlediska líbí.
Někdy však i matrikářkám, které již zažily leccos, zůstává nad výběrem jmen rodičů pro svého potomka rozum stát. "Asi nejzvláštnější jméno, které jsme tu za poslední dobu měli, je Kaapo. A bylo schváleno, takže se tak chlapec skutečně jmenuje," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Aneta Baboková.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.