Kadeřnice a kosmetičky se zlobí na vládu. Nikdo nám neřekl, jak máme vymáhat výsledky testů

Kadeřnictví - Ilustrační snímek
Kadeřnictví – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

Od 3. května se rozběhnou služby, kde dochází k péči o tělo. Podmínkou je očkování, prodělaná nemoc covid-19 nebo test. Poskytovatelé služeb ale neví, jak mají po klientech test vymáhat. Kosmetičky či kadeřnice mají pocit, že nemohou po svých klientech požadovat s ohledem na GDPR informace o jejich zdravotním stavu. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, který úřad do 3. května vydá povolení, aby poskytovatelé služeb měli oporu v zákoně a mohli vyžadovat potvrzení o negativním testu. "Ministr Karel Havlíček říkal, že bude chodit policie. Když dělám kosmetiku, tak dáma je v negližé, vše je uzavřeno, já se tomu člověku věnuji a v tu chvíli mi do provozovny vstoupí policie? Neumím si to teoreticky ani právně představit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová.

Než došlo k uzavření provozoven, kde dochází k péči o tělo, tak rozhodně nebylo pravidlem, že by kosmetičky či kadeřnice zjišťovaly zdravotní stav svých klientů a klientek. Provozovatelé služeb se neptali na jméno ani na to, zda dotyčný má za sebou nějaké očkování. V podstatě jediné, co si poskytovatel a zákazník domlouvali, byl datum procedury a cena služby. Zda se na kosmetiku dostavila dáma očkovaná proti chřipce či žena, která prodělala v minulosti například žloutenku, nikdo nezjišťoval. Koronavirus a ochrana zdraví ale pravidla užívání služeb změnil a dále mění.

Od 3. května se znovu otevřou služby spojené s péčí o tělo, jako je kadeřnictví, pedikúra nebo masáže. Poskytovatel služby i klient musí být buď očkovaní, nebo musí prokázat, že nemoc covid-19 prodělali, nebo se musí prokázat testem. Vláda zřejmě ve čtvrtek 29. dubna přesně vysvětlí, jak prokazování testem bude probíhat. Řada drobných podnikatelů neví, jak mají po svých klientech výsledky testů vymáhat a jak mají kontrolovat, zda zákazník nepředloží například test, který si vypůjčil od třetí osoby.

"Zaujalo mě, že nikde není právně podloženo, že by klientky měly cosi předkládat. Ministr Karel Havlíček říkal, že bude chodit policie. Když dělám kosmetiku, tak dáma je v negližé, vše je uzavřeno, já se tomu člověku věnuji a v tu chvíli mi do provozovny vstoupí policie? Neumím si to teoreticky ani právně představit. Kdyby vláda kosmetičkám alespoň umožnila, abychom si klientky testovaly před vstupem do provozovny samotestem. To ale nechtějí povolit. Když se testují děti před vstupem do školy, kde pak sedí několik hodin, proč si sama nemohu otestovat klientku, která u mě bude hodinu a půl? Neumím si představit, že mám klientku, která ke mně chodí 30 let a já ji na prahu studia řeknu, že ji nevezmu, protože si zapomněla nějaké potvrzení. V tu chvíli přijdu o peníze i o tu klientku. Už jsem hovořila s právničkou a ta mi řekla, že ať to »nehrotím«, že kontroly stejně nebudou a že za týden to bude zase celé jinak. Možná má pravdu, ale tohle přeci nemohu říkat kosmetičkám, ať jsou v klidu a nic neřeší," uvedla pro ŽivotvČesku.cz prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová.

"Určitě jsem ráda, že mohu jít do práce, ale mám řadu otázek. O provozovnu se dělím s pedikérkou, budeme tedy muset zjistit, jak je to s počtem osob v provozovně. Nechci být negativně naladěná, ale myslím si, že antigenní testy jsou zbytečné. Nejsou přesné a pokud člověk nemá velkou covidovou nálož, tak test nic nezaznamená. Takže ke mně vlastně může přijít nakažený člověk a prokáže se mi, že je po antigenním testu. Navíc zatím moc netuším, jak se mi bude prokazovat, ani nevím, zda mám právo vidět klientovu zdravotní dokumentaci. Co když bude pořád používat jeden výsledek a bude mi ho ukazovat dokola? Nebo si test bude dělat až přede mnou? Podle mě je to nařízení, které nebude v reálu kontrolovatelné. Oni něco nařídí, ale už nedomyslí, jak se to bude kontrolovat. To pak kontrola musí chytnout zákazníka přímo u toho, jak tu službu čerpá, protože když řekne, že se byl jen objednat, tak na to přeci test mít nemusí," popsala své otázky a obavy pro ŽivotvČesku.cz Simona Tomová, která pracuje jako manikérka.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, kdo kosmetičkám, kadeřnicím či masérkám dá povolení, aby kontrolovaly výsledky testů u svých klientů - tedy aby podnikatelé měli právo zjišťovat zdravotní stav svých klientů.

"Jsou to věci, které souvisí s povinným testováním a mělo by to být podobné, jako to bylo v souvislosti s povinným testováním v průmyslu. To se řešilo mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Otázky je rozumné směřovat na ministerstvo zdravotnictví. My jsme až ti další, kteří ty věci rozpracovávají v okamžiku, kdy se vláda shodne na nějaké podobě. Je tedy stanovené mimořádné opatřením ministerstva zdravotnictví a my pak řešíme detaily. Myslím si, že se to bude řešit ve čtvrtek na vládě," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

"Ptát se musíte správce toho systému. Úřad pro ochranu osobních údajů nebyl zasvěcen do tohoto projektu. My k tomu nemáme informace a těžko se mohu vyjadřovat k systému, o kterém toho víme pramálo," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Tomáš Paták s tím, že by se mělo vyjádřit ministerstvo zdravotnictví.

Redakce ŽivotvČesku.cz o vyjádření požádala také ministerstvo zdravotnictví. Petr Arenberger až v úterý večer na Twitteru uvedl, že k využití služeb bude stačit antigenní test ze školy či ze zaměstnání.

Kdo a jak tyto testy ale bude kontrolovat, ministr zdravotnictví nesdělil. Kompletní detaily o tom, jak bude systém testů a kontroly nastaven, ministerstvo zveřejní zřejmě ve čtvrtek po jednání vlády.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.