Kadeřnice seznamy zákazníků nepovedou. Arenberger ustoupil. Vláda ztrácí autoritu, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2021

Kadeřnice, kosmetičky a masérky měly vést seznamy zákazníků a kontrolovat, zda mají test. Zvedla se vlna protestů a ministerstvo zdravotnictví ustoupilo. Ministr Petr Arenberger (ANO) v pátek uvedl, že bude stačit, když zákazník nahlásí jméno a telefon. Taková praxe ale ztíží trasování. Postup vlády kritizuje bezpečností expert Andor Šándor. Ten uvedl, že vláda ztrácí tvář a autoritu. "Vláda stojí před obavou, aby lidé nevypověděli těm opatřením masově poslušnost. Je to nepěkná vizitka, kam jsme se dostali," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Kadeřníci a další služby mají pro hygieniky evidovat jen jméno a telefon zákazníka. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) bude stačit jejich běžný diář, kam si zákazníky zapisují. Nemusí evidovat výsledek testu, při poskytnutí služby se má za to, že byl předložen negativní test.

"Představte si kadeřnici, která má normální diář, v něm má napsanou paní Novákovou. Možná když tam připíše ještě křestní jméno, tak se nic nestane. Určitě paní Nováková zavolala, takže tam bude mít telefonní číslo. Pokud by tam bylo víc kadeřníků, tak si tam napíše, kdo ji česal," popsal ministr zdravotnictví na tiskové konferenci, jak si představuje otevření služeb.

Pokud klient bude chtít podvádět a nahlásí jiné jméno, bude mít poskytovatel služby malou šanci odhalit skutečnou totožnost zákazníka. To ztíží postup při trasování. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že provozovny se začnou zkoumat tehdy, až když se objeví problém a bude nutné začít trasovat.

Bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz doložil, že vláda je slabá, pokud ministři mění pravidla ze dne na den podle kritických a nesouhlasných hlasů veřejnosti. Bezpečnostní expert si klade otázky, jak bude otevření služeb probíhat, když zákazník má nahlásit pouze jméno a telefon.

"Čech je celý život vychováván a paradoxně i odměňován, jak dokáže se systémem »vydrbat«. Vláda žije mimo realitu obyčejných lidí. Ministři by se měli občas vyspat, aby byli odpočatí, unavení lidé činí špatná rozhodnutí. Ministři by také měli vyrazit mezi prostý lid, aby viděli, jak normální člověk žije. Pak by pochopili, že to už není o tom, že většina lidí nosí roušku či respirátor, ale že většina ochranu dýchacích cest už nenosí. Vláda nyní stojí před tím, aby správně odhadla opatření, která má ještě prosazovat a mezi tím, že opatření se rozvolní sama od sebe. Ministři stojí před rizikem, aby nemuseli připustit, že ztratili jakoukoliv autoritu nad řízením země během pandemie. Vláda stojí před obavou, aby lidé nevypověděli těm opatřením masově poslušnost. Je to nepěkná vizitka, kam jsme se dostali. Je to vina vlády, nikoliv těch lidí, kteří teď ukazují, jak smysluplnost a přiměřenost opatření nyní vnímají," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který komunikaci ministrů a chaotická rozhodnutí vlády kritizuje dlouhodobě.

"Vytrácí se rozum. Pokud chceme žít volně, tak musíme trasovat. Bez záznamů nevytrasujeme nic. Pak se zase můžeme dostat do situace, že pokles epidemie se může zastavit. Vláda už nyní není pod tlakem, měli dost času přemýšlet, jak to rozvolní a měli to odkomunikovat se všemi, kterých se to týká. Mělo se to probrat dřív, než to vyhlásili. Mohli se vyhnout tomu, že vyhlásili excesivní opatření, které lidi a provozovatelé nechtějí dodržovat. Teď se dostali do situace, že lidé to nechtějí dodržovat a oni zároveň ztrácí autoritu při řízení epidemie. Je to chyba za chybou. Chápal bych to loni v květnu, ale těžko to mohu chápat nyní po roce. Už se to měli naučit, jak komunikovat s citem. Je to důkaz jejich odtrženosti od reálného života," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.