Kadeřnictví zkrachují, místo testů se rozmáhá šedá zóna, kritizuje návrh Petra Arenbergera podnikatel

Andrej Babiš a Petr Arenberger
Andrej Babiš a Petr Arenberger
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (66) oznámil, že stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. To vyvolalo reakci u živnostníků, kteří podnikají v oblasti služeb. "Kamenná kadeřnictví zkrachují, lidé tam chodit nebudou. Podnikání se přesune do šedé zóny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz podnikatel Jiří Janeček (47).

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (ANO) uvedl, že podle něj není logické, aby lidé měli právo každé tři dny na antigenní test na covid-19 zdarma. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Podle ministra Petra Arenbergera epidemie ustupuje a lidé ztrácí právo nechat se testovat na náklady, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

V České republice se od 3. května otevřely služby spojené s péčí o lidské tělo. Do kadeřnictví, na kosmetiku či na masáž může člověk tehdy, pokud prodělal nemoc covid-19, je po očkování a nebo se prokáže negativním testem. Podle návrhu ministra Petra Arenbergera by lidé museli za častější testování platit.

Podnikatel Jiří Janeček, který patří mezi zakládající členy iniciativy Chcípl PES, varuje, že služby se začnou přesouvat do šedé zóny a kontrola nebude možná.

"Řada lidí testy už nyní nedodržuje. Kadeřnictví se už teď přesouvá do šedé zóny. Kamenná kadeřnictví zkrachují, lidé tam chodit nebudou. Všichni zaměstnanci budou chodit za klienty domů. Nic se nevyřešilo, nic se nedá kontrolovat, je to další nesmysl vlády Andreje Babiše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz podnikatel Jiří Janeček, který vlastní restauraci a po svých hostech testy nevyžaduje.

"Vláda absolutně bere svobodu lidem při jejich rozhodování. Každý občan České republiky má podle Ústavy právo na to, aby v zásadě užíval vlastní rozum a jednal na vlastní odpovědnost. Já nikoho nenutím, aby chodil do restaurace, aby jezdil tramvají a nebudu nikomu nařizovat, aby někam chodil s PCR testem nebo s antigenním testem. Ať si každá restaurace nastaví pravidla tak, jak chce. Já u sebe v pivovaru nebudu testy po svých hostech nikdy požadovat. Kdo se bude bát, že u nás náhodou něco chytne, tak ať sem nechodí," popsal Jiří Janeček.

"Vláda od začátku epidemie postupuje nesmyslně. Je úplný nesmysl, že tady testujeme zdravé lidi. Měla se od začátku vydefinovat místa, kde mohou vznikat ohniska nákazy. Měli jsme chránit nemocné lidi a osoby, které mají už vyšší věk. To tato vláda nedělá, místo toho dělá plošné testy a vymýšlí, jak dál zatížit drobné podnikatele. Když přijde do firmy kontrola, tak je nezajímá, kolik lidí je otestovaných, ale kolik testů firma nakoupila," dodal pro ŽivotvČesku.cz podnikatel, který je přesvědčen, že pokud si lidé budou muset za testy před využitím služby platit, tak se začne nařízení masově obcházet.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.