Kalousek: Do politiky Babiš vstoupil, aby ochránil svůj majetek a zdvojnásobil ho

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2024

Komentář: Snad nikoho v České republice nepřekvapilo, že bývalý premiér Andrej Babiš opět obhájil pozici předsedy opozičního hnutí ANO, které vede nepřetržitě od založení v roce 2012. V jeho čele tak pokračuje i přes skutečnost, že před dvěma lety všechny přesvědčoval o tom, že už znovu na pozici kandidovat nebude. Proč neúspěšného kandidáta na prezidenta stále láká dosáhnout politické moci, pro ŽivotvČesku.cz okomentoval někdejší šéf státní kasy a mistr rétoriky Miroslav Kalousek. Z jeho slov vyplynulo, že moc pro Babiše představuje »závislost«.

Podle Babiše hnutí ANO neusiluje o voliče hnutí SPD, o čemž se často spekuluje, ale o zrazené voliče vládních stran. Novinářům řekl, že za ideální by pokládal zisk nadpoloviční podpory ve volbách do Sněmovny.

Babiš také ocenil fungování stínové vlády a poslaneckého klubu hnutí ANO. Za důležité považuje, aby se všichni členové ANO aktivně zapojili do nadcházejících předvolebních kampaní, i když se jich přímo netýkají. Hnutí podle něj také potřebuje změny ve struktuře řízení, kromě krajských struktur je podle něj nutné vybudovat i okresní.

Navzdory dřívějším předpokladům dnes hnutí na sněmu nepředstavilo podobu kandidátky pro červnové volby do Evropského parlamentu, neboť ji dosud neschválil republikový výbor ANO.

Miroslava Kalouska nepřekvapilo, že Babiš se opět ucházel o post šéfa hnutí. "Jeho pokračování v politice mě nepřekvapuje. On evidentně vstoupil do politiky, aby ochránil svůj majetek a zdvojnásobil ho. A to se mu opravdu povedlo. Skutečně svůj majetek zdvojnásobil. Měl potravinářskou divizi, měl zemědělskou divizi, měl chemickou divizi, tak si pořídil ještě politickou divizi, to je hnutí ANO. I když by třeba nemusel nutně být v politice, protože jeho lidé hluboce zakořenili ve státní správě a žádná slibovaná »deagrofertizace« se nekoná, takže by nezbytně nemusel toužit po moci, tak moc je pro něj droga, které podlehl. A rád by ji získal zpátky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz někdejší politický bard, který mimo jiné v politickém prostředí proslul slovními střety s Babišem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.