Kalousek rozebral výrazný úspěch Turka. Odmítl, že by mu pomohli Nerudová s Rakušanem a vyjádřil varování

Filip Turek a Robert Šlachta
Filip Turek a Robert Šlachta
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2024

Komentář: Pro Přísahu s Motoristy hlasovalo 10,26 procenta voličů. Lídr kandidátky Filip Turek je se ziskem dvou mandátů spokojený, tajně doufal až ve tři mandáty. Voliči se podle něj nenechali znechutit ani zastrašit kampaní konkurence, kterou Turek označil za dehonestační. Současně s popsaným se Turek stal největším překvapením voleb - dosáhl na obří počet preferenčních hlasů. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval jeho úspěch rétor a komentátor Miroslav Kalousek. Odmítl, že by za jeho úspěchem stálo hnutí STAN, s nímž Turek pár dnů před volbami svedl na sociálních platformách »verbální bitvu«.

Turek po svém úspěšném tažení volbami do Evropského parlamentu uvedl, že by považoval za nejlogičtější zapojit se do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), čeká ale ještě budoucí jednání. V ECR nyní působí ODS.

V Evropském parlamentu chce usilovat o změnu směřování Evropské unie od zelené politiky. Bude také chtít přehodnotit migrační pakt.

Do štábu Přísahy a Motoristů po vyhlášení výsledků dorazil bývalý prezident Václav Klaus, který uskupení před volbami podpořil. Straně přišel gratulovat také miliardář Richard Chlad nebo končící europoslanec ODS Jan Zahradil, který už v letošních volbách nekandidoval.

Kalousek otevřeně uvedl, že se volby vládním stranám nepovedly - nedosáhly v nich výrazných úspěchů. Naopak vyslovil varování, že si vládní strany musí uvědomit, že »sranda skončila«. "Pro vládní strany byly volby porážkou. Uvědomíme-li si, že se jednalo o volby, ke kterým chodí více vládních voličů než ostatních, tak je to skutečně vážné varování jak pro podzimní krajské volby, tak pro volby do Sněmovny za rok a kousek," s důrazem v hlasem uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Dále někdejší šéf státní kasy a v současnosti komentátor vylíčil, co jeho pohledem způsobilo, že se nyní o Turkovi mluví jako o překvapení tuzemských eurovoleb.

"Nemyslím si to, co většina vyčítá hnutí STAN, že zviditelnilo pana Turka. To není vůbec pravda. Když vezmu, že Přísaha má 250 tisíc kmenových voličů a pana Turka na jeho videích sledují statisíce lidí, a on k těm dvě stě padesáti tisícům přidal, řekněme, 50 tisíc voličů, tak si vůbec nemyslím, že v jeho zviditelnění sehrál STAN nějakou zásadní roli. Pokud se podíváme na místa, kde uspěl, tak to jsou místa, kde lidé moc nesledují sociální platformu X a televizní diskuze na televizních obrazovkách, obecně řečeno. Ani si nemyslím, že bral hlasy ODS," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

"Bral ryze protestní hlasy voličů, kteří si přejí velmi jednoduchá řešení," doplnil někdejší politický bard a věc rozvedl. "Určitý typ voličů, který si skutečně myslí, že Green Deal je pouze otázka spalovacích motorů, tak pro ně měl pan Turek svůj půvab. Zaujal je tedy jednoduchostí a srozumitelností. Do jaké míry jsou daná řešení proveditelná, je věc jiná. Jinými slovy mu jeho volič rozuměl, což v konečném důsledku pro něj bylo přitažlivé a rozhodující," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický klasik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.