Reklama:

Kalousek: Rozhodnutí o penzích je úleva. Teď vláda může zrealizovat tvrzení o úsporách, které avizovala při opačném verdiktu

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2024

Komentář: Je rozhodnuto, je dobojováno. Zkrácená valorizace penzí u Ústavního soudu obstála, důchodci si tak po dnešku finančně nepolepší. Soud zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů. Výrok oznámil předseda soudu Josef Baxa, odůvodnění zaznělo z úst soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka, který po opakovaných poradách ústavních soudců nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. Pro ŽivotvČesku.cz rozhodnutí instituce okomentoval politický bard Miroslav Kalousek. Vyzval vládu k úsporám.

Reklama:

Sněmovnu soudu dnes zaplnili novináři a veřejnost, zejména důchodci. Po oznámení výroku zazněl v sále výkřik "Hanba!".

Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila valorizační mechanismus. Penze tak sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisícikorunu měsíčně. Vláda to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností, jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun.

Reklama:

Poslanci ANO, za které k soudu přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová, se domnívali, že vláda zasáhla do práv důchodců. Kvůli inflaci prý měli nárok na výraznější růst penzí. Navíc podle ANO vládní většina zneužila stav legislativní nouze.

"Rozhodnutí je velká úleva pro nás pro všechny. A to z důvodu, že kdyby návrh byl schválen, tak dostává udržitelnost penzijního systému obrovskou ránu. Vláda teď, když si oddychla, tak by mohla zrealizovat úspory, o kterých tvrdila, že je udělá, kdyby výrok Ústavního soudu byl opačný. Úspory jsou zapotřebí udělat v každém případě," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz verdikt Ústavního soudu Miroslav Kalousek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: