Kalousek se podivuje nad gongováním a hysterií hobby klimatologů: Za mého dětství občas v dubnu nad ránem mrzlo, někdy i v květnu
Komentář: Chvíli teplo, pak zima a naopak. To je scénář posledních dní, pokud jde o počasí. Najdou se tací, kteří jsou skálopevně přesvědčeni, že s nadsázkou řečeno »Země míří k zániku, protože příkladem v dubnu běžně dříve nemrzlo«. Proti tomu se ohradil glosátor a politický klasik Miroslav Kalousek. "Za mého dětství, za dětství mého děda i praděda občas v dubnu nad ránem mrzlo, někdy i v květnu," uvedl na síti X, kde si postěžoval na zbytečnou hysterii »hobby klimatologů«. Pro ŽivotvČesku.cz o jarní předpovědi promluvil zkušený odborník Martin Štros ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí meteocentrum.cz.
Pohledem zpět lze zjistit, že po nadprůměrně teplých týdnech, kdy se teploty dostaly až nad 25 °C, nastalo zejména pro přírodu šokově chladnější období. V něm se vyskytly i noční mrazy. Někteří »hobby klimatologové« zejména na sociálních platformách začali gongovat na poplach. Že však přízemní mrazíky v dubnu nejsou něčím, co by muselo někoho znepokojovat, vylíčil Miroslav Kalousek.
"Nepodceňuji změny klimatu ani nutnost jeho ochrany. Kroutím však hlavou nad výkřiky hysteriků, kteří se nám snaží vsugerovat, že dřív v dubnu v noci nemrzlo. Mrzlo, přátelé. Za mého dětství, za dětství mého děda i praděda občas v dubnu nad ránem mrzlo, někdy i v květnu," uvedl na síti X. A že má pravdu, potvrdili i odborníci.
Nepodceňuji změny klimatu, ani nutnost jeho ochrany. Kroutím však hlavou nad výkřiky hysteriků, kteří se nám snaží vsugerovat, že dřív v dubnu v noci nemrzlo. Mrzlo, přátelé. Za mého dětství, za dětství mého děda i praděda, občas v dubnu nad ránem mrzlo, někdy i v květnu.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) April 27, 2024
"Přízemní mrazíky v dubnu jsou normální a nejsou spojené se změnou klimatu, letní teploty na začátku jara ale ano," uvedl pro ČTK Ondřej Lhotka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
Pokud jde o klimatické změny, dějí se. Ne však takovým tempem, které by mělo vyvolávat hysterii. Že tu a tam počasí překvapí, se ukázalo příkladem na začátku loňského prosince, kdy kvůli sněhu tehdy jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kalamitní stav. Pro ŽivotvČesku.cz týž den událost okomentovala meteoroložka Dagmar Honsová, a to ve smyslu, proč se stala.
"Je to velmi neobvyklý jev. Zejména v posledních letech, kdy stále mluvíme o klimatické změně. Tím, že se otepluje a je nedostatek sněhu v nižších a středních nadmořských výškách, tak 50 milimetrů za 24 hodin, které napadly, jsou poměrně extrémní srážkové úhrny," uvedla v daném období pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí s tím, že ke změnám klimatu v obecné rovině dochází.
Pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Martin Štros vysvětlil, že teplotní skoky jsou problematické především pro zvířata a vegetaci. Podle experta přes počasí sezónní modely ukazují, že závěr jara - v současnosti konec dubna a květen - bude teplotně normální.
"Z hlediska Evropy se čeká, že v severní Evropě budou teploty lehce podprůměrné, zatímco jižní Evropa vypadá na mírně nadprůměrně teplé jaro. My ve střední Evropě se nejspíš budeme nacházet na pomezí toho, takže pro nás to vypadá na teploty na úrovni normálu. Prakticky každé jaro se však vyskytnou dva až tři vpády velmi studeného vzduchu, které třeba trvají jen několik dní a během kterých se prudce ochladí," dodal k uplynulému ochlazení pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Martin Štros.
Jaké denní teploty mohou nastat v jaké části jara při vpádu studeného vzduchu v nižších polohách: »Druhá polovina dubna – okolo 7 °C, první polovina května – okolo 10 °C, druhá polovina května – okolo 12 °C«.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.