Reklama:

Kapr ve vaně je problém: Ubližujete vystresované rybě. Pouštění zpět do vody rovná se smrt, míní rybářka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2020

Už za deset dní nastane Štědrý den. Na vánočních tabulích zavoní sváteční večeře, kterou většinou bývá smažený kapr, jenž je českou klasikou. Tomu však přechází celý proces, jak se ryba dostane na talíř. Téměř pokaždé ryba prochází obrovskou stresovou zátěží. "Dávat rybu do vany či ji pouštět zpět do řeky, nebo rybníka není vhodné," řekla pro ŽivotvČesku.cz Alena Hovorková z Českého rybářského svazu.

Reklama:

Vánoce jsou jedny z nejkrásnějších svátků v roce, ale souvisí také s nepříjemným řešením zajištění tradičního kapra na sváteční stůl. Mnoho Čechů to řeší tím, že sladkovodní rybu nechává plavat pár dní ve vaně, dokud nenajde čas ji usmrtit a zpracovat. Jenže právě takové chování je podle sportovní rybářky Lucie Somolové, která se zaměřuje na kaprařinu, naopak trápení, které vede pouze k dalšímu stresu.

"Ubližujete už tak maximálně vystresované rybě. Když ji pak ještě někdo chce hodit venku zpátky do vody, to je úplné týrání. Šance na přežití je u takového kapra minimální. S tím zabíjením na ulicích mám problém. Ne všichni prodejci jsou zkušení, a tak nevědí, jak správně rybu zabít. Když je vidím, jak zacházejí s paličkou nebo jak do kapra zapichují nůž, chce se mi brečet. Kapra by měl zabíjet odborník, aby zvíře trpělo co nejméně," objasnila Lucie Somolová v rozhovoru pro idnes.cz.

Reklama:

Podobný názor na to, jak zacházet s rybou, která je určena na štědrovečerní stůl, má i oslovená jednatelka organizace Českého rybářského svazu Brandýs nad Labem. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnila, proč lidé nemají koupeného kapra zpět pouštět do přírody. Takové jednání není darování života rybě, ale další dávka stresu, která prakticky vždy končí fatálně.

"Pokud se ryba zabije a sní, tak ji lidé do vany dát na chvíli mohou, přesto to nedoporučuji. Větší problém je, když si rybu koupí a pak ji pustí. Jsou ze sádek už vyčištěné a připravené ke konzumaci a nejsou přirozeně zazimované, což pro rybu představuje obrovské trauma. Pokud ji tedy pustíme, uhyne," řekla pro ŽivotvČesku.cz Alena Hovorsková a pokračovala: "Co se týká stresu ryby, tak hodně záleží na tom, jak je ve vaně dlouho. Pro organismus ryby je to samozřejmě šok, protože v kádích před prodejem venku, je ta voda mnohem chladnější. Kdežto doma napustíte do vany určitě vodu, která se o pár stupňů ohřeje. Myslím si, že je lepší nechat usmrtit rybu hned na místě, kde dojde k jejímu zakoupení," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz Alena Hovorková z Českého rybářského svazu Brandýs nad Labem.

Vánoční kapr je tradiční zdroj masa pro přípravu štědrovečerních pokrmů v České republice i v některých dalších zemích střední Evropy jako je Slovensko, Polsko, Rakousko a další země.

V Česku se připravuje jako obalovaný a osmažený s bramborovým salátem, z jeho částí se dělá tradiční polévka. Je s ním spojeno také několik českých vánočních tradic.

Vůbec nejstarší zmínka o kaprovi, pojídaném na Vánoce, se váže k roku 1253, kdy jej vlámský mnich Vilém z Rubruku jedl na dvoře mongolského chána Möngkeho, jehož manželka byla nestoriánská křesťanka.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: