Karanténa a PCR test: Oblíbené destinace Čechů na mapě zčervenaly. Mluvčí CK prozradila, kolik lidí zájezdy narychlo ruší

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Češi míří na letní dovolené a přehled o epidemické situaci v jednotlivých státech mohou mít i díky takzvanému cestovatelskému semaforu. Řada oblíbených destinací se v poslední době zbarvila do červené či tmavě červené, to znamená, že v nich hrozí vysoké či velmi vysoké riziko nákazy. Po návratu z těchto zemí je nutná samoizolace, výjimku mají plně očkovaní či osoby, kterým uplynulo méně než 180 dní od prodělání covidu. Pro některé turisty by karanténa představovala problém. "Rušení neevidujeme," řekla pro ŽivotvČesku.cz Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia a popsala, jak se cestovky starají o klienty, kteří jsou zrovna v zemi, která změní barvu.

Mezi země s vysokým rizikem nákazy se řadí z oblíbených destinací aktuálně například Řecko, Španělsko, Kanáry, Malta či Portugalsko. Před vycestováním zpět do ČR musí mít turisté potvrzení o negativním antigenním či PCR testu. Následně musí být 5 dní v samoizolaci a poté podstoupit PCR test. Výjimka platí pro osoby, které mají alespoň 14 dní po druhé dávce očkování, nebo pro osoby, které v posledním půlroce prodělaly covid-19.

Egypt a Turecko jsou tmavě červené, tedy se řadí mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy. Po příjezdu je rovněž nutné zůstat 5 dní v karanténě a následně se podrobit PCR testu. Výjimka platí pro plně očkované či pro osoby, kterým uplynulo méně než 180 dní od prodělání covidu.

"Lidé obecně zájezdy neruší, mnoho klientů je očkovaná. Je pravda, že problém asi mají neočkovaní, kteří nemohou pracovat z domova, ale i tak se to většinou vyřeší. Rušení neevidujeme," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Zrušení zájezdů ze strany klientů, kteří nejsou očkovaní, neprodělali covid-19 a nutná samoizolace by pro ně představovala problém, by cestovní kanceláře řešily individuálně a nabídly by více řešení. "Některé cestovní kanceláře nabízí výměnu termínu do stejné destinace, výměnu destinace a některé cestovní kanceláře požadují storno poplatky," vysvětlila Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Cestovní kanceláře se starají o své klienty, kteří jsou zrovna v zemích, ze kterých se návrat zkomplikoval změnou barvy na cestovatelském semaforu. Prostřednictvím delegátů či telefonátů je o změnách informují. "Když Řecko zčervenalo, tak cestovní kanceláře své klienty obvolávaly a informovaly je o stávající situaci. Klientům, kteří byli v Řecku, informace zprostředkoval delegát, aby se dozvěděli, že pokud nejsou plně očkovaní či neprodělali v uplynulých 180 dnech covid-19, musí po příjezdu do karantény," dodala mluvčí cestovní agentury Invia pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.