Karel Havlíček okomentoval zisk skupiny ČEZ: Z mého pohledu to jsou peníze, které patří lidem a měli by je dostat. Stejně tak i firmy

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2023

Premiér Petr Fiala (58) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (53) z opozičního hnutí ANO je přesvědčen, že z jeho pohledu to jsou peníze, které patří lidem a měli by je dostat. Stejně tak firmy, uvedl to na dotaz pro ŽivotvČesku.cz.

Čistý zisk polostátní firmy loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ.

Stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií, obdrží nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 až 40 miliard korun a dále 26 až 30 miliard korun z titulu běžné daně z příjmů. Celkem tedy ČEZ letos odvede státu více než 100 miliard korun, shrnul šéf skupiny Daniel Beneš. "Velká část peněz půjde na pomoc s vysokými cenami energií, které jsou důsledkem ruské invaze na Ukrajinu, díky mimořádným příjmům můžeme také rekordně investovat do výstavby silnic a dálnic nebo zvyšovat výdaje na obranu. Bez těchto prostředků bychom toho byli schopni, pouze kdybychom se dále zadlužovali. S vysokými zisky ČEZ jsme počítali a nastavili jsme taková opatření, abychom tyto prostředky dokázali co nejefektivněji vrátit občanům a firmám," uvedl Fiala.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) rekordní výsledky skupiny potvrdily původní očekávání trhu. "Díky dividendě ČEZ, windfall tax a EU odvodům producentů elektrické energie bude stát schopen kompenzovat mimořádné výdaje občanů i firem, které se pojí s nárůstem cen energií v minulém roce," uvedl na Twitteru.

Karel Havlíček pro ŽivotvČesku.cz sdělil svůj pohled na zisk skupiny ČEZ. "Jestli peníze dostanou české domácnosti zpět, tak to bude záležet na vládě. Tady se udělala nepochopitelná věc, a to je ta, že se nenastavila cena u výrobce elektřiny, nezastropovala se tam, ačkoliv jsme to navrhovali a měli jsme na to pozměňovací návrh, výsledkem toho je, že ČEZ vydělal osminásobek toho, co vydělal v loňském roce. Teď se mu to bude komplikovaně odebírat přes různé daně, dividendy a podobně. A ve finále stát rozhodne o tom, komu poskytne určitou formu podpory, to znamená, že je to úplně špatně. Navíc je to proinflační proces, místo aby byl protiinflační. Dnes tu máme tedy situaci, že stát nikoho nepodpořil v minulém roce a letos se rozhodne, komu peníze poskytne. Z mého pohledu to jsou peníze, které patří lidem a měli by je dostat. Stejně tak i firmy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr v Babišově vládě.

Analytici odhadovali čistý zisk ČEZ kolem 70 miliard korun, dnes zveřejněné výsledky překonaly i listopadovou predikci firmy. Loňský výrazný růst zisku segmentu výroba byl podle firmy způsoben zejména extrémním nárůstem prodejních cen elektřiny a rekordní výrobou jaderných elektráren. Ceny dodávek plynu vzrostly meziročně o 348 procent a ceny dodávek elektřiny o 327 procent. Průměrná cena elektřiny s dodávkou na letošní rok se loni obchodovala za téměř 300 EUR/MWh, zatímco průměrná realizační cena výroby ČEZ s dodáním v loňském roce byla 100 EUR/MWh. Obchodní tým ČEZ vydělal 18 miliard korun, což činí téměř čtvrtinu konsolidovaného čistého zisku firmy za celý loňský rok.

Výhled hospodaření pro letošní rok, zahrnující nově zavedená zdanění, zveřejnil ČEZ v únoru. Očekává zisk EBITDA mezi 105 až 125 miliardami korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 30 až 40 miliardami korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.