Karel Havlíček oznámil rozvolnění od 3. května. Služby ale nebudou pro každého. Rozhodne test

Vicepremiér Karel Havlíček
Vicepremiér Karel Havlíček
Foto: Nextfoto.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2021

Vicepremiér Karel Havlíček (51) na svém twitterovém účtu oznámil, že od pondělí dojde k uvolnění některých služeb. Konečně tak bude možné si dojít do kadeřnictví, na manikúru či nechat ostříhat mazlíčka. Využití služeb bude podmíněno negativním PCR či antigenním testem, o otevření obchodů bude vláda rozhodovat ve čtvrtek. "K využití služeb je zapotřebí negativní antigenní test nebo PCR test z akreditované laboratoře," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

V pondělí 3. května dojde k rozvolnění některých služeb, oznámil to vicepremiér Karel Havlíček na svém twitterovém účtu. "Obchody rozhodneme ve čtvrtek, podle aktuálních pandemických ukazatelů," vysvětlil vicepremiér v příspěvku na sociální síti.

Od příštího týdne bude možné využít služeb holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérských, kosmetických nebo regeneračních služeb, péče o zvířata nebo lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Vše bude podmíněno negativním testem na koronavirus, ať už PCR nebo antigenním. Není možné nechat se ráno otestovat u zaměstnavatele a odpoledne předložit výsledek třeba v kadeřnictví, je nutné mít nový test.

"K využití služeb je zapotřebí negativní antigenní test nebo PCR test z akreditované laboratoře. »Domácí« antigenní test bude možné využít jen ve výjimečných případech," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Tím potvrdila, že výsledky testů od zaměstnavatele ministerstvo pro čerpání služeb uznávat nebude.

Ve službách by měl být zaveden režim jeden na jednoho, klienti se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Vláda by měla určit, jak starý test bude uznáván a zda v krajních případech bude kromě potvrzení z certifikovaných odběrových center možné, aby personál zákazníky na místě otestoval samoodběrovým testem.

Vláda minulý týden slibovala, že od pondělí budou moci otevřít i všechny obchody. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v pondělí ale řekl, že tohoto počtu bude dosaženo nejspíše až ke konci příští týdne. Definitivní rozhodnutí v případě obchodů by mělo od vlády podle aktuální epidemické situace padnout ve čtvrtek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.