Karel Heřmánek své syny od divadla zrazoval. Jednu radu jsem jim dal a dnes jsme s manželkou na ně pyšní, řekl herec

Karel Heřmánek (vlevo), Josef Heřmánek (uprostřed) a František Heřmánek
Karel Heřmánek (vlevo), Josef Heřmánek (uprostřed) a František Heřmánek
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2021

Jeden z nejlepších českých herců všech dob Karel Heřmánek (73) své tři syny od herecké dráhy vždy zrazoval. Dnes se dá říct, že při rozmlouvání umělecké profese neměl ani padesátiprocentní úspěšnost. Syn Karel (32) je zcela po tátovi, Josef (31) dělá režiséra a František (20) studuje počítače, ale i toho to již táhne k divadlu a filmu. "Karlovi nic rozmlouvat nemohu, už v tom naplno plave a prožívá všechny radosti i strasti, které toto povolání obnáší," přiznal s úsměvem herec, kterého většina diváků zná jako pekelného knížete z pohádky S čerty nejsou žerty.

Karel Heřmánek vždy chtěl, aby jeho synové byli právníci, lékaři či ekonomové, bál se, že herectví je náročná profese a práce pro herce není vždy jistá. Jenže jak už to tak bývá, děti své rodiče napodobují a dnes už se Karel Heřmánek usmívá, když slyší, že jeho syn Karel sklízí na divadelních prknech potlesk. Daří se i Josefovi, který je divadelním režisérem.

"Je pravda, že jsem je trochu zrazoval, dnes už je rozhodně pozdě cokoliv rozmlouvat, Kája si to vybral a už v tom plave. Už prožívá všechny radosti i strasti, které toto povolání obnáší," usmál se Karel Heřmánek s tím, že dneska už dospělému Karlovi, který si zahrál například lékaře v Ordinaci v růžové zahradě, do života moc mluvit nemůže. Když dostal otázku, co přesně Karel po tátovi podědil, tak skromně řekl, že to by mohli posoudit diváci.

"Kdo chce hodnotit, zda po mně něco podědil, ať se na něj dojde podívat do divadla. Já byl včera na zahájení sezóny v Divadle Bez zábradlí a viděl jsem první představení. Musím říct, že to bylo úžasné, jsem nadšený a roky jsem neviděl tak pěknou premiéru. Kája nám dělá obrovskou radost, ale musím říct, že s manželkou máme radost ze všech tří synů," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který exceloval například ve filmu Smrt krásných srnců.

Karel Heřmánek také vzdal velký hold manželce Hance (58), když naznačil, že on jako táta může být pyšný na kluky hodně, ale bez obětavé lásky jejich maminky by životní události byly těžší a zamotanější. "S manželkou jsme jim vždy říkali, aby nikomu nedělali to, co by byli neradi, kdyby se dělalo jim," prozradil jednu z mnoha rodičovských rad, kterou si Karel, Josef a František vyslechli.

"Mladší Josef je režisérem a František studuje počítače v Londýně, ale nemohu říct, že na umění rezignoval, také ho to táhne k divadlu. Dokonce měl v Londýně už nabídku, aby s dalšími studenty točil nějaký film," prozradil Karel Heřmánek s tím, že možná nakonec bude mít u divadla všechny tři syny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.