Karel Schwarzenberg promluvil o uprchlících z Afghánistánu. Musíme všechny pozvat do České republiky, zdůraznil

Šlechtic Karel Schwarzenberg
Šlechtic Karel Schwarzenberg
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2021

Čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (83) není přesvědčen, že afghánská krize musí nutně znamenat otřes pro Evropskou unii. Podle něj bude nyní zásadní sledovat, jak se bude Tálibán chovat po uchopení moci. Podle výrazné tváře polistopadové politiky je klíčové do Česka pozvat všechny Afghánce, kteří v regionu pomáhali české armádě. "Byla by ostuda, kdybychom ty lidi nechali napospas Tálibánu," řekl Karel Schwarzenberg pro ŽivotvČesku.cz.

Pane Schwarzenbergu, islámské radikální hnutí Tálibán uchopilo moc nad Afghánistánem a celý svět s napětím sleduje, co to bude znamenat pro ostatní regiony. Zejména v Evropě se ozývají hlasy, že mnoho lidí zemi opustí a začne další migrační vlna. Co nástup Tálibánu bude podle vás znamenat pro Evropskou unii?

To jsou otázky, které se nedají nyní odhadnout, ten vývoj ještě není jasný. Vyhrává nyní Tálibán, ale je otázka, zda udrží jednotu, nebo zda v regionu povstanou jiné skupiny obdobného směřování a dostanou se do opozice k Tálibánu. Nevíme přesně, jaký bude vývoj v Afghánistánu, nevíme, co tam budou dělat Číňané, kteří se hned s Tálibánem spojili a hájí své zájmy. Své zájmy jistě má i Rusko, zájmy mají i sousední státy, jako je Tádžikistán či Uzbekistán... Uvidíme, co se uvnitř Tálibánu a uvnitř radikálních muslimů ještě bude dít, to ještě musíme pozorovat. Tálibán nyní chce upevnit svou moc, tak budeme sledovat, jak se jim to bude dařit.

V českém politickém prostoru se diskutovala otázka, zda do Česka přijmout lidi, kteří pomáhali české armádě. Zda tito Afghánci a jejich rodiny nepředstavují pro Českou republiku bezpečností riziko. Předpokládám, že vy jste pro přijímání těchto lidí, že?

Samozřejmě. Kdo mi pomáhá a kdo se mnou spolupracoval, tak ho přeci nyní nenechám v bryndě. Byla by ostuda, kdybychom ty lidi nechali napospas Tálibánu, samozřejmě, že je musíme všechny pozvat do České republiky včetně jejich rodin.

Zdá se, že některé strany před volbami naplno rozehrají protimigrantskou linku, na což by mohli někteří voliči slyšet. Ovlivní afghánská krize české volby?

Myslím si, že na volby to bude mít malý vliv. Některé strany budou rozehrávat xenofobní linky, pan Okamura se už nechal slyšet, že nikoho z afghánských pomocníků bychom neměli pouštět do Čech... Tyhle hlasy se objeví, ale nevěřím, že to bude mít velký vliv na naše volby.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.