Kaskadér a milovník zvířat Zdeněk Srstka by oslavil 85. narozeniny. Přes sport se dostal k filmu

Herec Zdeněk Srstka
Herec Zdeněk Srstka
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2020

Kaskadér a herec a známý televizní milovník zvířat, který zemřel 29. července 2019, by dnes (v sobotu) slavil své 85. narozeniny. Řada lidí na něj vzpomíná jako na člověka, který měl srdce na správném místě a dokázal se prosadit ve filmové branži. I přes jeho podsaditější, ale svalnatou postavu a tvrďácký výraz, byl člověkem, který miloval dobrý humor.

Srstka se narodil roku 1935 v Praze. Vyučil se elektromechanikem, ale sport mu byl mnohem bližší. Věnoval se hlavně boxu a vzpírání. A právě jeho láska ke sportu ho zavedla do filmu.

Nejprve se dostal ke kaskadérství a pomáhal u nás vytvořit první profesionální kaskadérské skupiny. V roce 1964 si Srstka zahrál pistolníka ve westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Měl štěstí. Jeho vizáž byla tím, co producenti filmů potřebovali do snímků, kde byly akční scény. Díky tomu byl pak často obsazován jako dubler nebo do menších rolí různých rváčů a tvrďáků.

Jeho osobitost si lidé zamilovali a proto dostal prostor v televizních pořadech jako Možná přijde i kouzelník, kde si zahrál řadu úsměvných scének.

Srstka hrál ale i ve skutečně významných filmech jako Marečku, podejte mi pero, kde proslul kultovní hláškou, že »Hliník se odstěhoval do Humpolce«, nebo Amadeus, Slavnosti sněženek, Kulový blesk a Rozpuštěný a vypuštěný a další.

Výrazně diváky zaujal jako moderátor pořadu o zvířatech s názvem Chcete mě?. Kvůli jeho výraznému a osobitému projevu se ho lidé právě v souvislosti se zvířaty snažili humorně napodobovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.