»Kat« Roman Prymula: Od 7 let jsem zabíjel kapra, teď už to je jinak. Stromek zdobíme až 24. prosince, popsal

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2020

Respektovaný epidemiolog Roman Prymula (56) je každý den v plném pracovním zápřahu. Ale pokud jde o Vánoce, snaží se najít si čas, aby pomohl s přípravou. "Stromek jsem už koupil, ale dárek nemám zatím ani jeden," prozradil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví s tím, že v posledních letech se zbavil funkce »kata« vánočního kapra.

Letošní rok byl pro mezinárodně uznávaného odborníka přes epidemie poměrně rychlý a úspěšný, i když kaňka v podobě návštěvy vyšehradské restaurace ho stála post ministra zdravotnictví. Přesto se snaží v období vánočních svátků zvolnit své pracovní tempo, aby byl s rodinou.

"Vánoce budu trávit doma v kruhu rodinném. Pokud jde o stromek, tak jsem rád, že jsem ho koupil. To se vždy tak nějak snažím dříve, abychom doma neměli úplné košťátko a stromek zdobíme každý rok 24. prosince ráno," prozradil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz, jak u něj v rodině prožívají svátky.

"S dárky jsem na to hůře, protože zatím nemám žádný, takže budu muset kmitat," doplnil respektovaný odborník, že letos mu poměrně dost času stále bere současná epidemie koronaviru. Na Štědrý den se těší, protože svátky si užije v přítomnosti rodiny.

"Na Štědrý večer jsme zcela klasičtí. Takže u nás se podává kapr. Žádný losos. A bramborový salát. Od sedmi let jsem vždy kapra zabíjel já, protože otec to neměl rád a tedy tuto funkci mi předal v raném dětství. Ale teď už to je jinak. Pravdou je, že mezitím co dříve jsem to dělal já, tak dnes už člověk nemá čas, tak dnes kupujeme dvě až tři půlky kaprů, které jsou připravené," popsal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jak to u něj v domácnosti chodí, pokud jde o štědrovečerní chod s tím, že ani tradic ze zcela nevzdal. "U nás se dodržuje tradice šupiny pod talíř, ale ostatní už ne," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a v současnosti poradce premiéra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.