Kate Middletonová na pohřbu uctila královnu jejím vlastním šperkem. Špičkový klenotník promluvil o jeho peněžní i sentimentální hodnotě

Kate Middletonová
Kate Middletonová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2022

Královna Alžběta II., která zemřela 8. září ve věku 96 let, byla v pondělí pohřbena vedle svého zesnulého manžela a svých rodičů v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Tomu předcházel pohřeb, na kterém ji manželka jejího vnuka Kate Middletonová (40) uctila tím, že si vzala jeden z jejích nejmilejších šperků. Nejen o jeho hodnotě pro ŽivotvČesku.cz promluvil klenotník Maxwell Stone z prestižního londýnského klenotnictví Steven Stone.

Deset dní státního smutku ve Velké Británii v pondělí skončilo pohřbem královny. Královská rodina bude smutek dodržovat až do 26. září a neočekává se, že by vykonávala oficiální povinnosti. Vlajky na královských rezidencích zůstanou na půl žerdi až do rána po posledním dni královského smutku. Emoce na posledním rozloučení s královnou, která pro ně však byla především milovanou matkou a babičkou, byly znát.

Ženy z královské rodiny se rozhodly památku královny Alžběty II. poctít tím, že si vzaly šperky, které byly buď darem od ní, nebo bývaly v jejím osobním vlastnictví. Ten nejvýraznější vynesla Kate Middletonová, nyní princezna z Walesu, která si vzala perlový náhrdelník, který panovnice často nosila v 80. a 90. letech.

"Tento náhrdelník byl vyroben z perel pěstovaných na perlové farmě. Přestože mají všechny kvality jako perly přírodní, nejsou tak vzácné, což cenu šperku pochopitelně snižuje. Jeho cenu odhaduji na 23 tisíc liber," uvedl pro ŽivotvČesku.cz klenotník Maxwell Stone z prestižního londýnského klenotnictví Steven Stone v zaslané tiskové zprávě. V přepočtu na českou měnu tedy stojí zhruba 640 tisíc korun.

Princezna Kate tento náhrdelník měla i na pohřbu prince Philipa, není tak známo, zda jí ho královna nedala darem ještě za svého života. Perly, ze kterých je vyrobený, byly Alžbětě II. darovány japonskou vládou, ale pro manželku prince Williama mají spíš sentimentální hodnotu.

"Pro Kate je náhrdelník hodnotný pro něco jiného než odhadovanou cenu. Nejenže býval součástí královniny běžné kolekce, jednou ho na sobě měla také princezna Diana," dodal klenotník Maxwell Stone pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.