Kauza Čapí hnízdo: Redaktor vstoupil s kamerou do kontroverzního komplexu, kde je přepych znát na každém kroku. Zjistil, kolik stojí noc u Babiše, zaměstnanci mají zákaz mluvit
Rekreační areál na území obce Olbramovice ve Středočeském kraji s názvem Čapí hnízdo je středobodem stejnojmenné kauzy. Projekt premiéra Andreje Babiše (68) je nyní resortem pro rodiny s dětmi, ale například i pro dospělé toužící po relaxu. Poskytuje rovněž prostory pro obchodní setkání. Škála vyžití je zde bohatá, ubytování, strava a rekreace se zde ale dají cenově srovnat se sumou za dovolenou u moře. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz se vypravil do místa, které bylo předmětem jednání v pondělí u pražského městského soudu. "Ceny se mění každý den v závislosti na termínu a obsazenosti," uvedla zaměstnankyně recepce na dotaz. Příkladem noc ve dvoulůžkovém pokoji z pátku na sobotu vyjde na 5850 korun. V současnosti ale areál vypadá poměrně vylidněně.
Bývalý premiér Andrej Babiš i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová v pondělí u soudu popřeli vinu v kauze dotačního podvodu při projektu kongresového areálu Čapí hnízdo. Babiš označil své stíhání za politické a obžalobu za nepravdivou, nereálnou a nepodloženou důkazy. Nagyová při podání žádosti o padesátimilionovou dotaci podle vlastních slov věřila, že společnost Farma Čapí hnízdo splňuje podmínky pro získání peněz.
Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Nagyová v únoru 2008. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.
Pokud pak jde o samotný resort, práce na rekonstrukci areálu začaly v roce 2006 a o pár let později už Čapí hnízdo nebylo jen názvem resortu, ale i kauzy spojené s premiérem Andrejem Babišem a dotacemi z evropských fondů. Dominantou je dnes konferenční sál, dříve jízdárna, který svým vzhledem připomíná skutečné čapí hnízdo. Pod vzhledem se podepsal architekt Jiří Javůrek.
Ceny za noc v tomto areálu nejsou rozhodně za hubičku. Ty nejlevnější pokoje začínají podle internetových cen na oficiálních stránkách na částce 5100 korun za noc s tím, že v ceně je snídaně. Další peníze pak ale host utratí za vyžití, například za privátní služby, případně také za jídlo. V menu je nejlevnější položkou polévka za 85 korun, hlavní chody začínají na ceně okolo 300 korun. Rodina za běžný oběd s pitím rozhodně nedá méně než 1000 korun.
"Co se týká dotazů na Čapí hnízdo mimo služby resortu, nebudeme nic komentovat," uvedla recepční resortu na dotaz, zda současnou návštěvnost nějak ovlivnila kauza, kdy bývalý premiér stanul před soudem.
"Je tu mnoho aktivit, máme venkovní i vnitřní bazén. Máme veřejné wellness. Lze si objednat jízdu na koni, milovníci chytání ryb mohou rybařit. Lze si zapůjčit lodičky či jízdní kolo. Klient si může pronajmout romantic SPA, které lze užívat soukromě, můžete si dopřát masáže, je tam vířivka a sauna," doplnila zaměstnankyně Čapího hnízda k službám, které rozsáhlý areál nabízí. Resort je zkrátka na špičkové úrovni a skutečně patří k nejvyhledávanějším, ale zároveň k nejdražším.
Třeba »Denní balíček SPA« se skládá z 3chodového menu v restauraci Lihovar, vstupu do Spa & Wellness na 120 minut a wellness procedury na 20 minut - na výběr z Uvolňující masáže hlavy nebo Peelingu chodidel, a to za cenu pro 2 osoby ve výši 3600 korun.
Areál se dělí na dvě části. Ekocentrum je placené, 130 korun na dospělého a 100 korun na dítě, 4 stovky pak stojí rodinné vstupné. Nachází se v něm labyrint, naučná stezka, dvorek s hospodářskými zvířaty, ale rovněž expozice divokých či exotických živočichů.
Druhá část, tedy samotný resort, je lidem běžně zdarma přístupný. Dovnitř do hotelu a konferenčního sálu volný přístup není, ale po okolních cestách si lze areál projít. K dispozici jsou zdarma toalety, lze dojít k pastvině s koňmi a také k již zmíněnému rybníku. Pokochat se lze i komínem s reálným čapím hnízdem - při rekonstrukci areálu bylo premiérovým hlavním požadavkem, aby se s komínem nic nestalo, aby se čápi měli kam vracet.
Hlavní líčení v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo bude pokračovat v úterý, kdy je na programu dopolední čtení svědeckých výpovědí a odpolední vystoupení znalců. Farmu Čapí hnízdo vlastní společnost Imoba ze svěřenských fondů premiéra Babiše. V květnu 2018 úřad ROP Střední Čechy vyzval Imobu coby nástupnickou firmu původního příjemce dotace, aby dotaci vrátila, což Imoba učinila.
Čapí hnízdo v čase:
- V prosinci 2015 pražská policie vydala prohlášení, že zahájila prověřování případu Čapí hnízdo pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.
- 10. srpna 2017 byla do Poslanecké sněmovny doručena žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, o necelý měsíc později je policii vydala.
- Městské státní zastupitelství v Praze v květnu 2018 oznámilo, že žalobce zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob.
- V dubnu 2019 policie navrhla obžalovat Andreje Babiše a pět dalších lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU.
- Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch 30. srpna 2019 rozhodl o zastavení stíhání.
- 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra a dotační manažerky projektu Jany Mayerové zrušil jako předčasné a nezákonné.
- Pavel Nevtípil, hlavní vyšetřovatel případu, 31. května 2021 navrhl Šarochovi, aby Babiše a Mayerovou obžaloval.
- V červenci 2021 podal premiér Andrej Babiš návrh na zastavení trestního stíhání.
- Bývalý premiér Andrej Babiš i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová 12. září u soudu popřeli vinu v kauze dotačního podvodu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.