Kauza Kamara pokračuje: Utkání ve Skotsku přinese nenávist. Dnes se hlavně řeší, kdo klečel, říká Horst Siegl

Zápas na Letné přinesl řadu emocí
Zápas na Letné přinesl řadu emocí
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2021

Fotbalové události, které přerostly v diplomatickou roztržku mezi Českem a Skotskem, sleduje i sparťanská legenda Horst Siegl (52). Otevřeně říká, že se mu vůbec nelíbí, kam se dění okolo fotbalu posunulo. "To zásadní by se mělo odehrávat na hřišti, dneska se řeší hlavně, kdo klečel a kdo neklečel. To je podle mě špatně, od sportu se to odklonilo," řekl bývalý vynikající útočník pro ŽivotvČesku.cz.

Vy jste ve své kariéře zažil zápasy proti skotským týmům a vždy to bylo velmi vypjaté. Proti současné situaci to ale byla slabá káva. Při utkání Evropské ligy dětští fanoušci vypískali Glena Kamaru a skotská strana pak české děti obvinila z rasismu. Spartu čeká v Glasgow ještě odveta a panují obavy, co od toho zápasu čekat. Ministr vnitra Jan Hamáček dokonce české fanoušky vyzval, aby do Skotska raději nejezdili. Co od toho zápasu očekáváte vy?

Ve Skotsku se asi budou dít věci! Nenávist se stupňuje, ale mám pocit, že jen z jedné strany. Místo toho, aby sportovně uznali, že prostě prohráli, tak hledají výmluvy někde jinde. Podobné to bylo při jejich zápase se Slavií. Já od toho zápasu čekám nenávist, myslím si, že se budou chtít pomstít. Je na hráčích Sparty, aby ukázali zdravou mentální sílu, postavili se k tomu čelem a sportovně.

Když v Glasgow hrála Slavia, tak dokonce Ondřeje Kúdelu zbili v tunelu. Může se něco takového opakovat, až se na stadionu Rangers představí Sparta?

Takhle daleko to asi nezajde. Uvidíme, jak bude probíhat ten zápas. Všichni víme, jak celá tahle kauza začala. Stačilo, aby se Ondra Kúdela jen zasmál, nebo hodil nějakou českou poznámku a asi by se nic nestalo. V tom tunelu pak nebyla kamera a víme, jak to dopadlo. Nepředpokládám, že to dojde takhle daleko, ale nenávist tam určitě je velká. Nějaké mince a zapalovače také mohou od diváků přilétnout, uvidíme. Já si ale pamatuji na sezónu 1991/1992, když jsme hráli nultý ročník Ligy mistrů. Tehdy v Glasgow byla skvělá atmosféra. Rozcvičovali jsme se a na stadionu skoro nikdo nebyl, pak jsme se šli převléci a když jsme šli na nástup, tak byl stadion najednou úplně plný, ta kulisa byla opravdu výborná a fotbalová. My to tehdy zvládli a postoupili, tak doufám, že to současná Sparta také zvládne.

Nemluví se ale jen o sportovní stránce. Mluví se o rasismu, Skotové si dnes myslí, že všichni Češi jsou rasisté, skandál má dnes diplomatickou dohru, kdy český ministr zahraničních věcí vyzval Skoty k omluvě, ti ale jeho přání nevyslyší. Co říkáte na to, že místo fotbalu se dnes řeší, zda děti mohou pískat na hráče?

Je to zoufalé a já to jednoznačně odsuzuji. To zásadní by se mělo odehrávat na hřišti, dneska se řeší hlavně, kdo klečel a kdo neklečel. To je podle mě špatně, od sportu se to odklonilo. Chci říct, že odsuzuji také Stevena Gerrarda (trenér Glasgow Rangers). Já ho vždy bral za velkého hráče, ale jako trenér mi přijde, že těmto trendům podlehl jako jeden z prvních. V médiích se místo fotbalu dneska řeší děti, místo toho, aby je média pochválila za super atmosféru a řešila, proč Kamara byl vyloučen, tak média řeší všechno okolo... Podle mě to fotbalu škodí, když se zápasy řeší na politické úrovni. Fotbal je o soubojích a co se odehraje na hřišti, by mělo zůstat na hřišti. Hráči by si to měli vyříkat na hřišti a po zápase už by měli být v pohodě.

Pojďme tedy na tu sportovní stránku současného fotbalu. Souhlasíte, že trenér Pavel Vrba dokázal Spartu pozvednout? Jak současný tým z Letné vnímáte vy?

Situace na Spartě se uklidnila a tým šlape jako celek. Už odešly ty individuality, které nešlapaly pro tým. Teď je vidět, že kabina táhne spolu, bojují za Spartu a za úspěch klubu, tak to bylo za nás, je to správná cesta. Pavel Vrba dokázal ustálit sestavu a důležité je, že zvládli těžký sled zápasů. Bylo důležité se po prohře v Plzni zvednout, kdyby prohrávali dál, tak by bylo vidět, že je tam problém, ale důležité zápasy zvládli, nedostávají góly, je tam určitě posun. Sparta ale tohle musí prokazovat v každém zápase. Znovu se musí prezentovat stejnými výkony a hrát ve stejném duchu. Znovu opakuji, že mi ale přijde, že kabina je na jedné lodi, z vítězství mají radost i hráči, kteří nenastupují v základní sestavě, to je dobré, tak by to mělo pokračovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.