Reklama:

Kauza použití nebe ve videoklipu má dohru. Režisér Strach se veřejně vysmál Ferjenčíkovi

Jiří Strach
Jiří Strach
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2024

Říká se, že kdo se směje nakonec, ten se směje nejlépe. Moudro, které platí od svého samotného vzniku. Jak vypadá v realitě, předvedl věhlasný a ostřílený režisér Jiří Strach, který v uplynulém týdnu vyzval prostřednictvím agentury Dilia ke stažení předvolebního videa kandidáta Pirátské strany do Evropského parlamentu Mikuláše Ferjenčíka. Dožadoval se také zaplacení pokuty 150 tisíc korun. Pro ŽivotvČesku.cz Ferjenčík uvedl, že neustoupí a bude bojovat proti pokusům o omezování svobody slova. Strach jen čtvrt hodiny po oznámení výsledků voleb, z nichž vyplynulo, že se Piráti dočkali dramatického debaklu, vyslal Ferjenčíkovi jednoznačný vzkaz.

Reklama:

Pro připomenutí kauzy je potřeba se vrátit na začátek uplynulého týdne, kdy agentura Dilia, která zastupuje filmového režiséra Jiřího Stracha, vyzvala ke stažení předvolebního videa kandidáta Pirátské strany do Evropského parlamentu Mikuláše Ferjenčíka.

Bývalý pirátský poslanec Ferjenčík uvedl, že výzva agentury Dilia se týká »údajného neoprávněného použití nebe ve volebním spotu«.

Reklama:

"Velmi si vážím uměleckých kvalit pana režiséra Stracha, zároveň hluboce nesouhlasím s některými věcmi, které zastával ve veřejném životě. Myslím si, že není správně, aby konzervativci cenzurovali liberály. Překvapilo mě to. Nejvíce se vyjadřoval pan Strach o tom, jak je pro něj důležitá svoboda slova, a pak mi pošle, ať mu uhradím 150 tisíc korun za nebe a smažu to," popsal pro ŽivotvČesku.cz Ferjenčík s tím, že věc předal právnímu zástupci a mazat nic nehodlá.

V předvolebním klipu se z pirátských představitelů objevuje mimo jiné ministr zahraničí Jan Lipavský, náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib a poslanec Jakub Michálek. Jejich oblečení i brána v pozadí, ze které před koncem klipu vystoupí Ferjenčík, nápadně připomínají kostýmy postav a nebeskou bránu ze Strachových filmů.

Ferjenčík věřil, že eurovolby pro Piráty dopadnou dobře - napomoci tomu měl i klip, v němž se prezentuje. Sám se totiž o post europoslance ucházel z 12. místa kandidátky.

V neděli došlo na očekávané - přesně hodinu před půlnocí byly zveřejněny výsledky voleb do Evropského parlamentu, které byly naprostým zklamáním pro vládní pirátskou stranu. Nově tak budou mít v europarlamentu jen jediného zástupce.

Pro upřesnění Piráti v roce 2019 získali 13,95 procenta hlasů a tři mandáty, letos dostali 6,20 procenta hlasů, což jim vyneslo jen jedno křeslo.

Režisér Jiří Strach si počkal a jen 15 minut poté, co bylo jasné, jak volby dopadly, vyslal Ferjenčíkovi nekompromisní a zcela srozumitelný vzkaz, a to i v kontextu toho, že si podle politika měl Strach nárokovat »nebe«. "Boží mlýny melou, Miki," napsal na svůj profil na síti X a doprovodil ho záběrem z Anděla Páně, na němž je napsáno: »Blbce ze mě nikdo dělat nebude«.

Pokud jde o výsledky voleb, tak je vyhrálo opoziční hnutí ANO, bude mít sedm europoslanců, o jednoho více než dosud. Druhá skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která uhájila šest křesel, o dva mandáty tyto strany přišly. Lidovci získali jednu pozici, obhajovali dvě. Vládní Starostové a zmínění Piráti skončili za Přísahou s Motoristy i koalicí Stačilo! v čele s KSČM. Starostové a osobnosti pro Evropu mají dva mandáty, Piráti jeden.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: