Strach chce po Ferjenčíkovi 150 tisíc za "zneužití" Anděla Páně. Politik to odmítl. Režisér mu odpověděl Biblí

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Frejenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2024

Česko se dozvídá o sporu, který by čekal málokdo. Agentura Dilia, která zastupuje filmového režiséra Jiřího Stracha, vyzvala ke stažení předvolebního videa kandidáta Pirátské strany do Evropského parlamentu Mikuláše Ferjenčíka. Žádá také zaplacení pokuty 150 tisíc korun, oznámil Ferjenčík v tiskovém prohlášení a pro ŽivotvČesku.cz věc více rozvedl. Předvolební klip pracuje s motivy ze Strachových filmových pohádek Anděl Páně. Ferjenčík uvedl, že neustoupí a bude bojovat proti pokusům o omezování svobody slova. Na platformě X se vyjádřil i věhlasný režisér, který použil »přísloví z Bible«.

Bývalý pirátský poslanec Ferjenčík uvedl, že výzva agentury Dilia se týká »údajného neoprávněného použití nebe ve volebním spotu«.

"Velmi si vážím uměleckých kvalit pana režiséra Stracha, zároveň hluboce nesouhlasím s některými věcmi, které zastával ve veřejném životě. Myslím si, že není správně, aby konzervativci cenzurovali liberály. Překvapilo mě to. Nejvíce se vyjadřoval pan Strach o tom, jak je pro něj důležitá svoboda slova, a pak mi pošle, ať mu uhradím 150 tisíc korun za nebe a smažu to," popsal pro ŽivotvČesku.cz Ferjenčík s tím, že věc předal právnímu zástupci.

Blanka Ferjenčíková, zadavatelka předvolebního klipu Mikuláše Ferjenčíka, dvanáctého kandidáta České pirátské strany do Evropského parlamentu, obdržela od agentury Dilia zastupující Jiřího Stracha výzvu k úhradě pokuty ve výši 150.000 Kč a stažení tohoto videa, vysvětlil dále Ferjenčík, co je obsahem výzvy.

Uvedl také, že do politiky šel kvůli boji proti praktikám, kdy autorské svazy vyhrožují nesmyslnými pokutami. "Pro mě je svoboda slova zásadní a nebudu ustupovat nátlaku," dodal Ferjenčík.

V předvolebním klipu se z pirátských představitelů objevuje mimo jiné ministr zahraničí Jan Lipavský, náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib a poslanec Jakub Michálek. Jejich oblečení i brána v pozadí, ze které před koncem klipu vystoupí Ferjenčík, nápadně připomínají kostýmy postav a nebeskou bránu ze Strachových filmů.

Strach se přímo k věci vyjádřil pravděpodobně pouze na svém profilu na síti X, kde použil citát ze sbírky přísloví z Bible. "Neodpovídej hlupákovi podle jeho pošetilosti, abys nebyl jako on (Př 26,4)," napsal.

Pirátskou kandidátku v evropských volbách vede stejně jako v roce 2019 nynější europoslanec Marcel Kolaja. Za ním jsou europoslankyně Markéta Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová a europoslanec Mikuláš Peksa. V posledních eurovolbách Piráti získali tři mandáty za téměř 14 procent hlasů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.