Reklama:

Kauza Wollner a dokument plný čuňačinek bobtná. Novinář ukázal na ředitele ČT a Babiše. Souček se brání dokumentem v trezoru

Jan Souček
Jan Souček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2024

Investigace: Kauza bývalého dramaturga a moderátora pořadu Reportéři ČT Marka Wollnera, který na začátku loňského roku po dohodě s Českou televizí ukončil své působení, pokračuje a získává na intenzitě. Situaci nově komplikuje uniklý dokument z interního vyšetřování, který zveřejnila známá advokátka Lucie Hrdá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila jak Marka Wollnera, tak Českou televizi s dotazem, jak je možné, že se z ČT ztrácejí citlivé dokumenty. Novinář spekuluje nad tím, že za únikem by jako jedna z variant mohl teoreticky stát ředitel veřejnoprávní stanice Jan Souček, který ale v reakci zdůraznil, že kauza je pro ČT uzavřená a originál dokumentu je bezpečně uložen v trezoru.

Reklama:

Předchůdci kauzy

Předchůdcem celé události byl článek novinářky Markéty Dobiášové publikovaný 16. listopadu na webu inFakta (nyní již odstraněný). V článku obvinila Marka Wollnera ze šikany a nevhodného chování vůči podřízeným. Česká televize následně ustanovila vyšetřovací komisi, jejíž zprávu nyní zveřejnila advokátka Lucie Hrdá. Věcí se z úřední povinnosti zabývala i policie.

Reklama:

Závěry vyšetřovací komise

Interní dokument vypracovaný komisí ČT zveřejnila ve čtvrtek známá advokátka Lucie Hrdá na sociální platformě X. "Dle závěrů dokumentu se komise domnívá, že s největší pravděpodobností se MW dopouštěl nežádoucího chování vůči podřízeným zaměstnancům i externím spolupracovníkům ČT. To mi přišlo jako natolik závažné, a v rozporu s opakovanými veřejnými tvrzeními MW, že jsem se obrátila na ČT se 106, jestli se jedná opravdu o zprávu, kterou má ČT k dispozici. Odpověď je, že mi to neřeknou," uvedla advokátka, která poskytla dokumenty k dalšímu šíření ve veřejném prostoru.

I když advokátce Hrdé nic televize neřekla, redakce ŽivotvČesku.cz zcela bez problému získala vyjádření podepsané přímo ředitelem Janem Součkem, který se v minulosti (letos v dubnu) v náznacích ke kauze Wollner vyjadřoval. Lépe řečeno, pánové Souček a Wollner si přes média vyměnili »ostřejší věty«.

"Pro Českou televizi je kauza Marka Wollnera uzavřená záležitost. Originál protokolu, který mi byl loni v říjnu předán, jsem si důkladně prostudoval a udělali jsme všechno pro to, aby se něco podobného v České televizi nemohlo opakovat. Pracovní poměr Marka Wollnera skončil řadu měsíců před mým příchodem. Jediný originál protokolu, který mi byl doručen, leží trvale uzamčený v mém služebním trezoru. Součástí předávací dokumentace nebyla informace, zda existují i další kopie, a k předání nedošlo osobní cestou. Ochrana zaměstnanců České televize a bezpečné pracovní prostředí jsou pro mě jednou ze zásadních priorit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ředitel televize v zaslaném vyjádření. Ze slov Součka tak lze jednoduše vyvodit, že advokátka Hrdá se pravděpodobně dostala k »nějaké kopii«.

Kontroverze kolem publikace

Ale zpět s nadsázkou řečeno k »lásce Součka a Wollnera«. Zajímavostí v kontextu výše popsaného je, že letos v dubnu v rozhovoru pro server HlidaciPes.org Souček naznačil, že by mohl nechat zveřejnit vyšetřovací protokol kauzy, pokud by Wollner v chystané knize, která nedávno vyšla, »dehonestoval« své bývalé kolegy z ČT.

"Stále zůstávám v dobré víře, že nebude dehonestovat ty, kteří byli ochotni před komisí vypovídat. Pokud by ale jeho knížka měla být v tom duchu, který on už avizoval, tak já jsem připravený znovu zvážit svůj přístup ke zveřejnění vyšetřovacího protokolu," cituje portál Součka.

A právě Wollnerova kniha se nedávno dostala na pulty knihkupectví. A hle, také zpráva z interního vyšetřování se dostala na veřejnost. Samozřejmě, že s ohledem na vyjádření ředitele Součka jde o něco, co se ho netýká. Jde tedy o náhodu, která se na veřejnost dostává po roce a půl –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a do jisté míry to působí, že se třpytí účelovostí.

Na náhodnou spojitost se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala Wollnera, zda se v jeho knize promítá dění v ČT. "O tom je velká část knihy a také je v ní popsáno, jak jsme to s rodinou prožívali," zdůraznil.

Pro úplnost je potřeba také sdělit, že na začátku května ředitel Souček uvedl, že »Wollnerovu knihu už číst nehodlá«. "Zcela upřímně řeknu, že nečetl. Požádal jsem tři kolegy ve svém okolí, kteří měli odvahu se do toho ponořit, o zpětnou vazbu, abych ji měl trošku pestřejší. A poté, co jsem ji dostal, tak nelituji, že jsem knihu nečetl. Nedozvěděl bych se nic nového. A číst ji už ani nebudu," uvedl v rozhovoru pro Radio Prostor.

Co je obsahem dokumentu

Komise České televize na začátku ledna 2023 nedošla k závěru, že by Wollner mohl spáchat trestný čin. Na zasedání Rady ČT o tom tehdy informoval Vít Kolář, tehdejší ředitel korporátních vztahů, komunikace a obchodu.

Komise vyslechla v kontextu události celkem 29 osob. Výhrady k chování Wollnera nemělo 14 osob –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ polovina z oslovených osob (nepočítaje v to M. Wollnera), píše se v dokumentu, který zveřejnila Hrdá. "Osm osob popsalo osobní zkušenost alespoň s jedním typem nežádoucího chování M. Wollnera," je dále uvedeno v dokumentu.

Ve zprávě dále stojí závěr: »Komise se domnívá, že s největší pravděpodobností se Marek Wollner dopouštěl nežádoucího chování vůči podřízeným zaměstnancům i externím spolupracovníkům České televize tohoto typu:

a. nevyžádané dotyky vůči ženám,
b. nežádoucí hodnocení vzhledu žen,
c. nevhodné poznámky se se*uálním podtextem, nevhodné se*uální návrhy,
d. v jednom konkrétním případě se pokusil o intimní poměr s podřízenou zaměstnankyní, která jej opakovaně odmítla, a po tomto odmítnutí pociťuje, že je v zaměstnání Markem Wollnerem přehlížena,
e. verbální ponižování mužů i žen (vulgární urážky, zesměšňování).

Dále se komise domnívá, že chování Marka Wollnera při dramaturgických či věcných zásazích do reportáží na střižnách u některých reportérů vedlo ke ztrátě motivace, kreativity, ke snížení pracovní výkonnosti, pocitům vyhoření, a dokonce až k jejich psychickým problémům, které často řešili ukončením spolupráce. Marek Wollner tento způsob vedení vnímá jako vhodný a důležitý proto, aby reportéři podali nejlepší výkon«.

Vyšetřování policie

Věcí se také z úřední povinnosti začala zabývat policie, která ale vloni v červenci případ odložila. Při prošetřování údajného intimního obtěžování ze strany někdejšího šéfredaktora reportážní publicistiky České televize nezjistila trestný čin ani přestupek.

Babiš na scéně

Wollner pro ŽivotvČesku.cz opakovaně uvedl, že jde o kauzu, která je politickým bojem a vždy měla za cíl jeho »odstranění«. V současnosti únik dokumentů považuje za odvetu v rámci nedávno publikované knihy a opakované kritiky Andreje Babiše (ANO).

Faktem je, že o Wollnerovi před pár dny Babiš povídal ve Sněmovně. Svým přibližně 4,5 hodiny trvajícím projevem brzdil a kritizoval návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků ve Sněmovně. Do své zvučné a pro pochopení lingvisticky složité kritiky vnesl právě i policií v loňském roce odloženou kauzu Wollnera.

O něm ve Sněmovně tvrdil, že před ním jeho podřízení museli mňoukat, byl prý obviněn z intimního obtěžování kolegyň a také musel podle Babiše »potupně z České televize odejít«. Následně uvedl, že jeho bývalá podřízená Markéta Dobiášová kvůli němu nemohla točit kauzu »Dozimetr«. A k tomu si ještě postěžoval, že o něm a jeho firmách Wollnerův tým natáčel reportáže.

"Reportéři točili desítky reportáží jenom o Babišovi, Agrofertu a stále dokola, samé nesmysly, klasika. Wollner mňouká a je nemocný Babišem," hřímal ve Sněmovně Babiš a pak to završil tím, že Wollner potřebuje psychiatra jako někteří »Antibabišovci«.

Wollner si nenechal nic líbit v rámci Babišovy kritiky a natočil video, kde ho paroduje, zároveň si na něm také zpropagoval knihu. K tomu doplnil, že v jeho knize se Andrej Babiš pozná. Redakce o tom psala nedávno článek.

Odkud se ale vzal dokument?

Redakci ŽivotvČesku.cz s ohledem na vše popsané stále ale zajímalo to, jak je možné, že se dokument s poměrně citlivými informacemi dostal na veřejnost. Ředitel ČT Souček sice tvrdí, že nemá přehled ani tušení o tom, kolik kopií spisu vzniklo, ale Wollner má poněkud jasno.

"Jedna z cest, kterou vnímám jako možnou, ale nemohu ji stoprocentně potvrdit a nechci, aby působila jako neoprávněné obvinění, je možnost, že dokument unikl přes ředitele televize pana Součka. Tato myšlenka mě napadla z logiky věci, nejen v rámci jeho vyjádření z předchozích měsíců, ale také s ohledem na mou knihu. Když se nad tím každý zamyslí, tak může dojít ke stejnému závěru," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Wollner s tím, že právě zmíněná kritika Babiše může mít propojení s tím, že se dokument nyní objevuje. A tady je opět důležité se zamyslet, proč se na veřejnost –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ k renomované advokátce, která se dlouhodobě věnuje tématu domácího a se*ualizovaného násilí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dostal až po roce a půl, kdy je Wollner z televize venku.

Redakci zajímal pohled Wollnera, proč by něco takového ředitel České televize měl dělat –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vždyť kauza je už »vyčpělá«. I na to však měl odpověď.

"Je zřejmé, že naše vztahy s panem Součkem jsou spíše vlažné. Pokud to šlo cestou od ředitele, což je podle mě jedna z variant, tak je také možné, že se chtěl zalíbit třeba panu Babišovi. Pokud by vyhrálo ANO volby, a už se nám volby do Sněmovny blíží, tak hrozí řada věcí, příkladem to, že to s veřejnoprávními médii dopadne jako na Slovensku. Takže v tom vidím určitou motivaci zalíbení se. Ale nemohu to potvrdit. Jde pouze o můj názor, spekulaci, domněnku, nechci nikoho přímo vinit. Jen nahlas říkám, co mě napadá. Nicméně je hodně zvláštní, že takové dokumenty unikají. Už jen zamyšlení, že jiné dokumenty neunikají, ale dokument, v němž figuruje Wollner, který vydal knihu, ve které se »ohřívá« jméno Andreje Babiše, tak najednou uniká. Také tu máme tvrzení ředitele Součka ve stylu, že když já, tak on. Vše může být jedna velká náhoda. Ale z novinářské praxe vím, že náhody se v takových věcech dějí málokdy. Snad to někdo vyšetří, jak to uniklo," dodal pro ŽivotvČesku.cz Wollner.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: