Šándor: Máme tu první záblesk, že by válka na Ukrajině mohla skončit
Zahraniční zpravodajství: Bývalý americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tuto informaci sdělil Trump na své platformě Truth Social, kde rozhovor označil za »velmi dobrý«. Zelenskyj konverzaci potvrdil a uvedl, že se oba dohodli na osobním setkání. Trump, který přijal nominaci do podzimních prezidentských voleb v USA, slíbil, že v případě svého vítězství rychle ukončí konflikt na Ukrajině. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda se válka na Ukrajině tímto přiblížila ke svému konci. Podle bezpečnostního experta a komentátora »jde o první slibný záblesk«.
"Jako příští prezident USA přinesu světu mír a ukončím válku, která stála mnoho životů a zničila nespočet rodin," napsal Trump ve svém příspěvku. Dodal, že obě strany budou mít možnost sjednat dohodu, která ukončí násilí a otevře cestu k prosperitě.
Incident v Pensylvánii a Zelenského reakce
V sobotu v předchozím týdnu se Trump na předvolebním shromáždění v Pensylvánii stal terčem atentátu, z něhož vyvázl s poraněním pravého ucha. Zelenskyj v telefonátu tento útok odsoudil.
"Mluvil jsem s Donaldem Trumpem, abych mu poblahopřál k nominaci a odsoudil pokus o atentát. Popřál jsem mu sílu a bezpečí v budoucnu," uvedl Zelenskyj na sociální platformě X.
Oba lídři se dohodli, že na osobní schůzce prodiskutují kroky k zajištění trvalého míru. Zelenskyj také vyjádřil vděčnost Spojeným státům za podporu Ukrajiny.
Komentář Andora Šándora
Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak už bylo zmíněno, zda se na věc dá nahlížet jako na první krok, který by mohl vést k ukončení války na Ukrajině. Podle Šándora je věc složitější zejména z pohledu bezpečnostních záruk pro obě strany – agresora a bránící se Ukrajinu. A to ve smyslu, aby »pauza« nebyla využita jen k přezbrojení a posílení. Dále bude také otazníkem, co obě strany budou při »nějakém vyjednávání« schopny akceptovat a co nikoliv.
"Je zajímavé vidět, jak předvolební debata v USA, která se konala v Atlantě, ve které se Trump střetl s Joe Bidenem, může mít bezpečnostní dopady ve východní Evropě. Stejně tak je zajímavé sledovat, jaký vliv má oznámení Trumpa na sjezdu Republikánské strany, že jeho kandidátem na viceprezidenta se stane senátor J. D. Vance, který je kritikem zasílání podpory Ukrajině. V kontextu toho i Zelenskyj pochopil, že Biden nyní není favoritem prezidentských voleb a že Trump má jiný názor na konflikt na Ukrajině. Zelenskyj by byl »sebevrah«, kdyby to neakceptoval. Proto dospěl k závěru, že s Trumpem je se potřeba dohodnout v rámci podpory při jednání s Ruskem. Jakou to bude mít podobu a důsledek, je těžké odhadovat, ale je to první náznak, že by tato »šílenost«, která trvá třetím rokem, mohla skončit,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor.
Náznak míru
Zelenskyj vůbec poprvé od ruské invaze na Ukrajinu naznačil, že je ochotný s Moskvou jednat. Stalo se tak v projevu k národu, kdy navrhl, aby Moskva vyslala delegaci na příští mírový summit, který by se měl uskutečnit v listopadu.
Na předchozí mírovou konferenci, která se konala minulý měsíc ve Švýcarsku, nebylo Rusko pozváno. Důvodem bylo, že Zelenskyj uvedl, že k jakýmkoli rozhovorům by mohlo dojít až po stažení ruských vojsk z Ukrajiny.
Kyjev se v současnosti potýká s několika problémy – jedním je situace na frontě, a to zejména nedostatek lidské síly, druhým je situace politická v podobě budoucí podpory od svých nejbližších spojenců.
Postup ruských jednotek na východě Ukrajiny se sice od května, kdy do země začaly přicházet americké zbraně a podpora ze strany české zbraňové iniciativy, výrazně zpomalil, ale nezastavil se úplně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.