Každá kapka dobrá. Střední až silné půdní sucho dělá lidem a rostlinám starosti. Odbornice uvedla, které lokality v ČR trpí nejvíce
Suché počasí těchto dnů a dlouhá délka slunečního svitu se projevuje na nedostatku vody v půdě pro rostliny. Střední až silné půdní sucho se v Česku vyskytuje v krajích Karlovarský, Ústecký, sever Plzeňského kraje, západní polovina Středočeského kraje a v Praze. Naopak úplný východ našeho území, je díky vydatným srážkám během května, zatím bez půdního sucha, řekla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
"Ale i tam bude vody z půdy v nejbližších dnech rychle ubývat. V tomto období je ideální zalévání jednou za několik dnů větší dávkou vody (15 až 20 litrů na metr čtvereční podle typu půdy), rostliny tak stimulujeme k hlubokému růstu kořenů a budou lépe připraveny na léto," upřesnila odbornice přes počasí.
Nejlepším časem pro zalévání je ráno před východem Slunce. Večerní zalévání podporuje aktivitu slimáků a houbová onemocnění rostlin.
"Množství vody, které rostlina pro svůj optimální růst potřebuje, se mění v závislosti na klimatických faktorech (teplota a vlhkost vzduchu, rychlost větru aj.), na růstové fázi rostliny a samozřejmě na konkrétní fyziologii rostlinných druhů. Proto, aby rostlina ve svém růstu nebyla limitována, musí být v dlouhodobém měřítku zachována rovnováha mezi evapotranspirací - tedy výdejem vody, a jejím přísunem," zdůraznila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
V suchých letech, jako tomu bylo například v letech 2015 a 2018, může negativní bilance vyústit až v kompletní zaschnutí a ukončení růstu různých typů rostlin včetně stromů. Dochází k tomu tehdy, když objem zásoby vody v půdě poklesne pod takzvaný bod vadnutí, kdy rostliny již nemohou v pórech vázanou vodu využívat.
"Žádné vydatné srážky nepřinese ani příští týden – převládat bude polojasno, jen přechodně oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky," dodala pro ŽivotČesku.cz meteoroložka.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.