Každá role byla pro mě těžká, řekl v posledním rozhovoru před smrtí Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička
Zemřel herec Ladislav Mrkvička
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

V nedožitých 82 letech odešel do hereckého nebe legendární Ladislav Mrkvička. "Každá role, se kterou jsem se potkal, byla těžká," svěřil herec pro ŽivotvČesku.cz patrně v posledním rozhovoru, který poskytl letos v srpnu. O úmrtí velkého herce informoval novináře tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Ladislav Mrkvička se do srdcí diváků zapsal jako žokej v seriálu Dobrá voda nebo rolí v seriálu 30 případů majora Zemana, kde ztvárnil nadporučíka Stejskala. Mrkvička vždy tvrdil, že do všech rolí dával celý svůj um.

"Nedělal jsem si nikdy žádný žebříček z toho, co jsem zahrál. Nikdy jsem si neříkal tohle bylo nej, nebo tamto bylo nej," uvedl Mrkvička na konci srpna pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že se těší na zahájení školního roku na DAMU, kde působil jako pedagog.

Pro Ladislava Mrkvičku neexistovala nejtěžší role. Všechny bral jako radost a práci. "Nemám žádné takové rozlišení. Každá role, se kterou jsem se potkal, byla těžká," řekl pro ŽivotvČesku.cz národem uznávaný a obdivovaný herec.

Žádnou vysněnou roli neměl. K rolím přistupoval jako k úkolu, který je třeba splnit. "Nikdy jsem to nerozlišoval, bral jsem to jako práci, která se ode mě chtěla, ať to byl seriál nebo celovečerní film, vždy to pro mě představovalo hereckou práci," řekl pro ŽivotvČesku.cz herec, který v roce 2019 převzal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Při té příležitosti televizním a filmovým divákům přiznal, že bojuje s Parkinsonovou chorobou. Tehdy také uvedl, že odešel z divadla, aby nemoc nepoškozovala jeho výkony na jevišti.

Zajímavostí je, že se neznepokojoval současnou dobou, pokud jde o epidemii. "Na koronavirus nemám vyhraněný názor. Je to horká, studená, pořád se něco střídá. Dost dobře se v tom nevyznám, ani po tom nepátrám. Z koronaviru obavy nemám, ve strachu nežiji," dodal pro ŽivotvČesku.cz fenomenální herec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.