Reklama:

Každý hlas se počítá. Korespondenční volba zahýbe výsledkem hlasování o nové vládě, soudí marketingová expertka

Andrej Babiš a Petr Fiala
Andrej Babiš a Petr Fiala
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2024

Komentář: Korespondenční volba, která umožní českým občanům žijícím v cizině pohodlně promluvit do rozhodování o osudu vlasti, je předmětem tvrdého střetu mezi vládní většinou vedenou premiérem Petrem Fialou a opozičními hnutími ANO a SPD. Zaznívají silné politické výroky, nechybí obstrukce. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že jde o logický vývoj, protože korespondenční volba promluví do výsledku parlamentních voleb.

Reklama:

Vládní pětikoalice na zavedení korespondenční volby ze zahraničí trvá a činí vše pro to, aby byla uzákoněna. Učinila z tohoto nového způsobu hlasování něco jako svoji vlajkovou loď. Pro opozici jde ale o červenou čáru, kdy nechce dopustit její překročení.

Ani není divu, hnutí ANO a SPD nejsou mezi Čechy žijícími v zahraničí vůbec populární. Uskupení vedené Andrejem Babišem získalo mezi našinci v celém světě v parlamentních volbách v roce 2021, kdy bylo možné volit jen osobně na českých zastupitelských úřadech, pouze 5 procent hlasů, partaj Tomia Okamury dokonce 2,19 procenta.

Reklama:

Oproti tomu Piráty s hnutím STAN podpořilo dokonce 50,47 procenta hlasujících, koalici Spolu pak 34,26 procenta. Z řeči čísel je zřetelné, pro kterou část politického spektra bude s největší pravděpodobností zavedení korespondenční volby výhodné. Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové je nutné také brát v potaz, že hlasy ze zahraničí mohou být jazýčkem na vahách a rozhodnout, jestli bude Petr Fiala a jeho tým pokračovat, nebo se navrátí k moci hnutí ANO.

"Vzhledem k tradičně poměrně těsným výsledkům voleb mít vliv, samozřejmě, může a mít bude. Každý hlas se počítá. Zatím nikdo nevysvětlil, jak bude systém odolný vůči falšování hlasů a jak bude zajištěn spravedlivý průběh voleb," vypočítala Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz možné dopady a úskalí korespondenčního hlasování. Připomněla také častou výtku, která ve směru k této novince zaznívá.

Jde o kritiku, že o osudu České republiky budou spolurozhodovat lidé, kteří dlouhodobě žijí v cizině. "Další věc, která vzbuzuje otázky, je, nakolik se mají k dění v České republice vyjadřovat lidé, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí, a tedy již ztratili přehled o reálných problémech země, z níž pocházejí," podotkla Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: