Každý trenér ví, že když se turnaj nepovede, je první na ráně. Vladimír Růžička promluvil o osudu Filipa Pešána. Řekl, zda uvažuje o návratu k nároďáku

Filip Pešán (vlevo) a Vladimír Růžička
Filip Pešán (vlevo) a Vladimír Růžička
Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2022

Vladimír Růžička (58) poznal, jak vypadají hokejové úspěchy z pozice hráče i trenéra. Nikdo mu nesebere olympijské zlato z Nagana. Česká hokejová legenda ale také ví, že k hokeji patří i neúspěchy a prohry. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, s čím musí trenér reprezentace počítat. Také naznačil, zda přemýšlí o návratu na reprezentační střídačku.

Jako kapitán dovedl český tým k vítězství na olympijském turnaji v roce 1998 v Naganu. V trenérské kariéře dosáhl největších úspěchů na světových šampionátech ve Vídni 2005 a v Kolíně nad Rýnem 2010, kdy jako trenér dovedl reprezentaci na vrchol. Vladimír Růžička ale ví, že ke sportu patří i prohry a špatné výsledky. Zažil období, kdy se nedařilo a také přemýšlel, jak to zlomit.

Před olympijským turnajem v Pekingu Vladimír Růžička českému národnímu týmu věřil. Byl přesvědčen, že šance českého týmu budou větší, když do Číny nepojedou hráči z NHL. Hovořil o tom, že cílem národního týmu vždy musí být medaile...

Bohužel český hokej v Pekingu ukázal, že mohou nastat časy, kdy bude úspěchem i postup mezi nejlepší osmičku.

K tomu, zda po olympijském propadáku by měl u reprezentace skončit trenér Filip Pešán, sdělil Vladimír Růžička, že je to dotaz na výkonný výbor svazu. Zároveň ale člen Síně slávy českého hokeje zdůraznil, že reprezentace je vrcholem a na vrcholu vždy »fouká«.

"Odpovědnost trenéra není otázka pro mě, to musí rozhodnout výkonný výbor. Vždy je to ale tak, že když se nedaří, tak se na prvním místě řeší trenér. Tak to je v hokeji, ve fotbale, v každém sportu... Každý trenér, který do toho jde, tak s tím musí počítat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Filip Pešán se nemůže vůbec divit, že je momentálně možná nejskloňovanějším jménem v Česku.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král (58) naznačil, že si nedovede představit, že by Pešán v pozici hlavního kouče zůstal. Kromě olympiády se mu nepovedlo ani loňské mistrovství světa. Zároveň každý, kdo hokeji rozumí a miluje ho, tak vidí, že určitě nemůže Pešán za všechno špatné.

Kdo by měl štafetu po Pešánovi převzít? Slováci v temných dobách sáhli po kanadském kouči Craig Ramsayovi (70) a dnes slaví olympijský bronz. Možná se i tuzemská reprezentace dočká zahraničního kouče.

Redakce ŽivotvČesku.cz se také Růžičky zeptala, zda si umí návrat na nejsledovanější hokejovou střídačku vůbec představit.

"Pořád se spekuluje, ale moje jméno nikde nefiguruje. Já už několikrát řekl a budu se v tom vždy opakovat, když se mě na to novináři zeptají, že národní mužstvo je pro mě nejvíc. Neexistuje nic většího na trénování, než vést národní mužstvo na olympiádě či na mistrovství světa. Jsem nyní ale v Litvínově a o reprezentaci ani nepřemýšlím. Spekuluje se o jménech, dočetl jsem se i to, že by možná vzali zahraničního trenéra... Tak uvidíme, jak to bude, jsem na to zvědavý," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který ví, jak chutnají triumfy i prohry.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.