Kde se vzala schopnost vidět budoucnost? Baba Vanga prožila život plný utrpení a osudových ran

Baba Vanga byla bulharská nevidomá věštkyně a morální autorita
Baba Vanga byla bulharská nevidomá věštkyně a morální autorita
Foto: Wikipedie - CC BY-SA 3.0
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2020

Baba Vanga (†85), celým jménem Vangelije Pandeva Dimitrovová - Gušterovová - věštkyně s bulharskými kořeny, za svého života pronesla řadu předpovědí budoucnosti. Mnohdy hrůzná proroctví se až s děsivou přesností vyplnila a některá na nás ještě stále čekají. Jedněmi zpochybňována, druhými zastávána. Její jméno vyvolává ve společnosti různorodé názory.

Vangelia (znamená nositelka dobrých zpráv) Gushterova, přezdívaná jako Baba Vanga, přišla na svět předčasně v sedmém měsíci. Nikdo netušil, zda zesláblé a nedonošené dítě vůbec přežije, protože miminko mělo i fyzické abnormality – prsty a paže zůstaly »přilepené« k tělíčku, stejně jako levé ucho k boku hlavy. I když Vanga porod přežila, rozhodně neměla lehké dětství. Když jí byly tři roky, matka zemřela a otec odešel bojovat na frontu během první světové války. Dodnes není jasné, jak tak malé dítě (téměř osamocené) zvládlo unést situaci, která ho postihla. Otec se vrátil až po čtyřech letech a znovu se oženil. Rok 1923 se stal Babě Vanze osudným, protože se s rodinou přestěhovala do Novo Selu, vesnice v severozápadním Bulharsku, kde jí nešťastná souhra náhod způsobila doživotní postižení. Malá Vanga se vydala s bratrancem k fontáně pro vodu. Během cesty propukla děsivá bouře, která holčičku odnesla dva kilometry daleko do polí. Špína a prach se jí dostaly do očí a s šílenou bolestí nedokázala otevřít víčka.

Přes pokusy lékařů a několik operací, které podstoupila, zůstala nakonec tehdy dvanáctiletá dívka slepá. Rozhodla se setrvat ve zdravotním středisku pro nevidomé, dokud nedosáhla plnoletosti. Její macecha zemřela a Vanga cítila povinnost postarat se o své sourozence. To bylo období, kdy se začaly dít zvláštní věci. Slýchala hlasy, měla podivné sny a budila nežádoucí pozornost svojí oblibou rozmlouvat s rostlinami a mrtvými. Podle mnohých dokázala mluvit se zemřelými, kteří už nebyli naživu i stovky let. Předpovídala lidem události, které se plnily až s mrazivou přesností. Jako zastánkyně přírodní léčby rozuměla bylinám a byla vyhledávanou léčitelkou. Moderní medicínu považovala za škodlivou a neuznávala užívání léčiv. Za života dokázala pomoct se zdravotními neduhy až stovkám lidí.

Její proroctví se proslavila po celém světě. Mezi ty nejznámější, které se naplnily, patří například vypuknutí druhé světové války a následky, které za sebou zanechala. Předpověděla také nukleární katastrofu v Černobylu, rozdělení Československa nebo určila na den přesné datum úmrtí ruského revolucionáře Josifa Vissarionoviče Stalina, tedy 5. března 1953. Z novějších věšteb pak stojí rozhodně za zmínku teroristický útok z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum (WTC) v New Yorku. Baba Vanga zemřela 11. listopadu 1996 a krátce před svou smrtí zvěstovala, že přijde její nástupkyně – desetiletá francouzská dívka, která objeví svůj prorocký dar a uslyší o ní celý svět. Mezi poslední slovy Vangy na smrtelné posteli zazněla věta: Nesmíte se navzájem nenávidět, protože všichni jste mými dětmi.
Hranice mezi lží a pravdou může být někdy velmi tenká. Ale jedno je jisté - Baba Vanga a její proroctví už nikdy neupadnou v zapomnění. Ať už si o nich myslíme, co chceme.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.