Kde si dáte levné pivo či připlatíte za jídlo: Přehledné srovnání cen nejoblíbenějších letních destinací
Letní dovolené jsou v plném proudu a lidé se těší na čas a odpočinek strávený třeba na pláži u moře. Většina dovolenkářů však musí hledět i na ceny, aby nakonec nesáhli příliš hluboko do kapsy a cestování se jim zbytečně neprodražilo. "Co se týká cen základních věcí, pokud si chce člověk zajít třeba na pivo nebo na jídlo, tak Bulharsko je srovnatelné s Českou republikou a ceny se tam podobají našim. Tam přepočet tolik »nebolí« – Bulharsko vychází nejlaciněji. Myslím si, že také v Chorvatsku jsou ceny celkem přijatelné," řekl tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk pro ŽivotvČesku.cz.
Dovolená v zahraničí přináší i nutnost řešit ceny a nákupy. Aby se léto u moře nestalo v souvislosti s financemi »strašákem«, je dobré vědět předem, co lze od jednotlivých oblíbených turistických destinací očekávat.
"Hodně záleží na tom, jak člověk cestuje a jakou úroveň ubytování zvolí. Co se týká cen základních věcí, pokud si chce člověk zajít třeba na pivo nebo na jídlo, je například Bulharsko srovnatelné s Českou republikou a ceny se tam velmi podobají těm našim. Přepočet tam tolik »nebolí« – Bulharsko vychází nejlaciněji. Myslím si, že také v Chorvatsku jsou ceny srovnatelné. Naopak Itálie patří k zemím, kde se ceny pohybují o něco výš v rámci celé Evropy, tam si Češi připlatí hlavně při tankování. U nás je momentálně nejpopulárnější už několikátou sezónu Řecko a řecké ostrovy – Kréta, Rhodos, Kos nebo Zakynthos," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.
Řecko
V Řecku se ceny stravování v restauracích pohybují zhruba od 268 do 470 korun – podle typu stravovacího zařízení od levnějšího po střední. Za půllitr místního piva člověk bude muset sáhnout hlouběji do kapsy – cena se totiž pohybuje kolem 107 korun. Spropitné řešit nemusíte, protože Řekové si ho započítávají automaticky, a cenu lze snadno najít v menu každého podniku, jak informoval server Etravel.cz. Cena nafty se drží na 31,50 za litr a za benzín cestovatelé zaplatí kolem 37,40. Kuřáci si mohou koupit krabičku cigaret zhruba za 121 korun. Ceny základních potravin v marketech a supermarketech jsou oproti Česku o něco vyšší – především za maso a uzeniny si lidé připlatí. Před cestou si budete muset vyměnit peníze, v Řecku se platí v eurech.
Chorvatsko
Pokud si lidé na dovolené chtějí dopřát jídlo v restauraci, ceny jsou v porovnání s Českou republikou o něco vyšší, ale stále příznivé. Pohybují se podle typu podniku zhruba od 196 do 499 korun, za půllitr místního piva lidé zaplatí asi 57 korun, v obchodech pak kolem 34 korun. Krabička cigaret vyjde zákazníky zhruba na 107 korun. Při nakupování potravin platí, že je dražší maso nebo mléčné výrobky či některé druhy ovoce a zeleniny. Při cestování autem natankují lidé litr benzínu za 34 korun a litr nafty pak vyjde na 32,60. V zemi se platí chorvatskou kunou.
Bulharsko
Atraktivní jsou pro Čechy kromě pláží a moře v Bulharsku také ceny, protože se jedná o jednu z cenově nejpříznivějších dovolenkových destinací. V restauracích lidé zaplatí za jídlo asi od 136 do 340 korun dle typu podniku. Místní pivo vyjde asi na 30 korun a to kupované v obchodě pak na 18 korun. Dovozové pivo stojí zhruba dvojnásobek – asi 30 korun. Cigarety jsou výrazně levnější, za krabičku tady kuřáci zaplatí přibližně 76 korun. Litr benzínu vyjde motoristy na 28,50 a nafta stojí 28,60 za litr. Levně se dá nakoupit řada potravin jako sýry, pečivo nebo třeba kuřecí maso. O něco dražší je pak mléko, které vyjde zhruba na 28 korun za litr. Srovnatelné s Českem jsou ceny zeleniny a ovoce. V zemi se platí bulharským levem, jeden je asi 13 českých korun.
Itálie
Podle informací mluvčích cestovních kanceláří vychází nejdráže Itálie, kde je platnou měnou euro. V restauracích si za jídlo lidé připlatí v některých případech až o polovinu více, než jsou zvyklí v Česku. Jídlo vyjde zhruba od 399 do 665 korun. Místní pivo pak stojí asi 120 korun za půllitr, v obchodech je cena výrazně nižší – kolem 35 korun, dovozové pivo si lidé koupí asi za 49 korun. V marketech nakoupí dražší maso, mléčné výrobky nebo ovoce. Kuřákům se jejich zlozvyk hodně prodraží, krabička cigaret totiž vychází asi na 146 korun. Nejvíce si cestovatelé připlatí za benzín a naftu – 42,10 za litr benzínu a 38,60 za litr nafty.
"Mezi nejoblíbenější destinace u nás patří aktuálně Řecko a řecké ostrovy či Egypt. Nejvíce se u nás prodávají hotely se čtyřmi až pěti hvězdičkami s režimem all inclusive. V tomto ohledu nejlépe vychází například Tunisko nebo Egypt, pokud zvážíme poměr cena a výkon. Naši zákazníci pak mají kompletní servis včetně delegáta, cestují u nás hlavně letecky – pouze zanedbatelná část volí vlastní dopravu. Největší zájem je o měsíce červenec a srpen, kdy cestují rodiny s dětmi, které chtějí tobogány, hotely na pláži a bazény. Aby lidé nemuseli vařit, po cestě někde tankovat a podobně. Chtějí si prostě bez starostí odpočinout," řekl tiskový mluvčí Exim Tours Petr Kostka pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.