Kdo bude mít pozitivní PCR, 30 dnů se nebude muset testovat, navrhl Vlastimil Válek. Imunolog Václav Hořejší: Proč tohle pan ministr dělá?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2022

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka (61) plánuje výraznou změnu v testování. Od 17. ledna 2022 zavedla vláda povinné testování v zaměstnání, které se vztahuje i na očkované. Šéf rezortu zdravotnictví nyní navrhl, že po pozitivním PCR testu nebude dalších 30 dnů nutné další testování. "No já si myslím, že to je nějaké divné. Moc nechápu, proč tohle pan ministr dělá," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší (72).

Epidemie covidu v Česku nadále zesiluje, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měla vyvrcholit zhruba v polovině příštího týdne, kdy očekává až 80.000 potvrzených nákaz za den. Poté budou počty nakažených klesat, epidemie se ale začne přesouvat do seniorské populace. 

Ministerstvo v souvislosti s šířením nakažlivější varianty omikron navrhne, aby se lidé 30 dní po pozitivním PCR testu nemuseli testovat. Návrh ve středu projedná vláda, mohl by pak platit od pondělí 31. ledna.

"Připravujeme zjednodušení systému izolací, po dohodě s odborníky jsme dospěli k závěru, že po prodělané nemoci vzhledem k tomu, jak se omikron chová, když člověk skončí v izolaci, tak 30 dnů ho vlastně bereme jako člověka, který se nemůže nakazit," řekl Válek v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nesouhlas s tímto krokem vyjádřil imunolog Václav Hořejší.

"No já si myslím, že to je nějaké divné. Moc nechápu, proč tohle pan ministr dělá. Já si myslím, že to je hloupost, víc k tomu už říct nemůžu, možná má nějaké důvody, o kterých já nevím. Třeba to ještě budou podle vývoje situace nějak korigovat. Zdánlivě to vypadá, že se nic neděje, protože počet hospitalizací a vážných případů klesá a teprve až to začne stoupat, tak si to zase rozmyslí," uvedl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Někteří odborníci skutečně očekávají, že v blízké době bude hospitalizovaných s covidem zase přibývat. Jiní ale ne. "Domnívám se, že systém nebude schopen trasovat vysoké počty, ale nemocniční kapacity budou dostatečné. Důvodem je, že se ukazuje při zhruba 2,5 procentech hospitalizací varianty omikron, že by kapacita měla stačit, protože máme robustnější kapacitu, než v některých zemích a tady není vidět, že by došlo k přetížení nemocnic," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Na nové maximum se dostala celostátní týdenní incidence, která k dnešku činí 1438 případů nákazy na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Hospitalizovaných navzdory vysokým počtům nakažených naopak od začátku prosince setrvale ubývá. Ještě na začátku prosince bylo v nemocnicích přes 7000 lidí s covidem-19 a víc než 1000 z nich ve vážném stavu. Nyní je jich skoro pětkrát méně. Nemocnice uplynulý den ohlásily 1486 pacientů s covidem, z toho 202 z nich bylo v těžkém stavu. Oproti minulé sobotě hospitalizovaných ubylo o 177 a počet lidí hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu se snížil o téměř 120. 

Možnost, že 30 dní po pozitivním PCR testu se člověk nebude muset testovat, se může setkat s odporem ze strany plně očkovaných osob, které za sebou mají už i třetí dávku. Řada lidí se totiž nechala očkovat především proto, aby se testování vyhnula. "Je to takový paradox, vůbec tomu nerozumím. Není to moudré," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.