Podzimní vlna určitě přijde, uvedl primář Pavel Dlouhý. Detailně rozebral, v čem vidí největší rizika a jak by se jim lidé měli vyhnout

Pavel Dlouhý
Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2022

Minulý týden proběhl v Praze VIII. kongres klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie, na němž vystoupili přední čeští lékaři. Akce byla věnována hned několika tématům, nejzásadnější byl ale covid-19. Odborníci diskutovali také nad možnými mutacemi, které není dobré podceňovat. Nové varianty mohou být nebezpečnější a nakažlivější, než je tomu u omikronu. "Záleží na ochotě rizikových skupin nechat se naočkovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař a předseda Společnosti infekčního lékařství, Pavel Dlouhý.

Počty nově nakažených za jednotlivé dny začaly letos podobně jako v předchozích letech stoupat po prázdninách. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

V sobotu v hlavním městě skončil třídenní kongres, na kterém se experti z řad epidemiologů, infektologů a mikrobiologů věnovali aktuálním infekcím, jež řádí nejen v České republice, ale i v okolních zemích. Jednalo se o opičí neštovice, žloutenku typu C nebo superinfekce, na které účinně nezabírají antibiotika.

Největší pozornost se ale věnovala nemoci, s níž lidstvo bojuje už dva roky, tím je jednoznačně covid-19. Jeden z účastníků, docent Pavel Dlouhý shrnul, o čem konkrétně byla na kongresu v souvislosti s tímto onemocněním řeč.

"Zhodnotili jsme 2,5 roku s covidem, vyměnili jsme si zkušenosti, představili nové nástroje, tzn. protivirové léky. Také jsme diskutovali, jak dosáhnout toho, aby byly dostupné pro všechny, zejména rizikové skupiny, do nichž spadají senioři, lidé s přidruženými chorobami nebo oslabenou imunitou," popsal redakci ŽivotvČesku.cz vedoucí katedry hygieny, epidemiologie a preventivního lékařství 3.LF UK.

Nové účinné léky jsou posunem v léčbě pacientů, přesto zůstává hlavní ochranou proti onemocnění očkování, na které by lidé neměli zapomínat a podceňovat ho. Ukončené základní očkování, což obvykle obnáší dvě dávky, má v Česku nyní 6,89 milionu lidí.

"Podzimní vlna určitě přijde. Je proto důležité přesvědčit rizikové skupiny k posilující dávce očkování. Máme nové vakcíny, které účinně zabírají právě i na omikron," upozornil pro ŽivotvČesku.cz obyvatele ČR specialista s tím, že na jejich ochotě nechat se naočkovat pak bude záviset, jak plné budou nemocnice.

Otázkou ale stále zůstává, zda a kdy se v České republice objeví nové varianty, případně subvarianty omikronu, a co lze od nich očekávat. "Moc bychom si přáli, aby virus neustále slábl, ale jakýkoliv odhad je v této chvíli věštěním z koule. Nyní máme sice štěstí na mírnější variantu, která napadá především horní cesty dýchací a nesestupuje tolik do plic, ale s každou její subvariantou se zase zvyšuje nakažlivost, a tedy schopnost šířit se populací. Lidé žijí v iluzi, že omikron je banalita, ale připomeňme si, že i na něj lidé v nemocnicích umírají," řekl primář Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Příchod nových mutací se podle odborníka nedá přesně dopředu odhadnout. Například subvarianta omikronu BA.5 dokázala vytlačit předchozí během pouhých několika týdnů. "Nedokážeme odhadnout, jak bude nadále vir mutovat. Každopádně varianty BA.4 a BA.5 jsou na našem území už poměrně dlouho, od letní vlny, a vypadá to, že se zatím pryč nechystají. Předpokládáme tedy, že za podzimní a zimní vlnou budou stát právě ony," nastínil nejbližší vývoj pro ŽivotvČesku.cz uznávaný infektolog.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,09 milionu případů nákazy koronavirem. Podezření na opakovanou infekci bylo 329.374. S koronavirem dosud zemřelo 41.026 lidí. V uplynulém týdnu zůstal denní počet obětí pokaždé pod deseti, údaje z posledních dní se ale při dalších aktualizacích mohou ještě změnit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.