Kdo byl Petr Kellner: Od prodeje kopírek k miliardovému jmění. Pozornost budil i svým sídlem v Podkozí

Petr Kellner - sídlo
Petr Kellner – sídlo
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 3. 2021

Začínal jako obchodník s kopírkami, do nejvyšší ligy bohatých vstoupil ovládnutím České pojišťovny. Tvář Petra Kellnera byla veřejnosti dříve známá hlavně z fotografií výročních zpráv jeho vlastní firmy PPF, byl suverénně nejbohatším občanem České republiky. Podle zahraničních médií zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce.

Fondy, které založil ještě s dvěma lidmi z firmy s kopírkami Impromat, v kupónové privatizaci získaly dvě stě firem s majetkem v hodnotě pěti miliard korun. Dolarového miliardáře pak z něj udělal moment, kdy PPF ovládly Českou pojišťovnu.

Kariéra Petra Kellnera začala v roce 1990. Ve firmě Impromat, která prodává kopírky Ricoh, se seznámil s majitelem Milanem Maděryčem a později s podnikatelem Milanem Winklerem. První vlnu kuponové privatizace pak všichni tři pochopili jako něco, u čeho museli být.

Během pětadvaceti let své činnosti se PPF stala jednou z největších mezinárodních investičních skupin působících v Evropě, Rusku, Asii i USA. Petr Kellner byl zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF. Skupina investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodní služby (e-commerce), pojišťovnictví až po zemědělství a působí v České republice, na Slovensku, v Rusku, Kazachstánu, Francii, Německu, Spojeném království, Číně, Vietnamu, USA i dalších zemích.

Petr Kellner si v malé vesničce Podkozí na Berounsku před lety postavil luxusní rezidenci. Sídlo nejbohatšího Čecha chrání vysoká břidlicová zeď a bezpečnostní kamery. Součástí rozsáhlého komplexu je i byt správce nemovitosti.

Na třicetihektarovém pozemku dnes stojí rozlehlé sídlo, jehož součástí je jednopodlažní vila zapuštěná do okolního terénu. Nechybí ani technické zázemí. Objekt se zatravněnou sedlovou střechou působí až archetypálně, je obložený přírodním kamenem a částečně prosklený. Součástí nemovitosti je krytá jezdecká hala a stáj pro deset koní.

Byl dvakrát ženatý, jeho druhou manželkou byla Renáta Kellnerová. Zůstaly po něm čtyři děti, jedním z nich je Anna Kellnerová, úspěšná česká parkurová jezdkyně.


Přibližná hodnota majetku: 293,0 mld. Kč

Hlavní firma: PPF

Další firmy: O2, Home Credit, Air Bank, Cetin, Škoda Transportation, Nova

Bydliště: Praha

Rodiště: Liberec

Datum narození: 20. 5. 1964

Původ majetku: Privatizace, selfmade

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.