Smrt Petra Kellnera zasáhla jeho dceru Annu, která tvoří pár s podnikatelem Danielem Křetínským

Daniel Křetínský, Anna Kellnerová
Daniel Křetínský, Anna Kellnerová
Foto: Profimedia.cz

Ve věku 56 let po leteckém neštěstí zemřel v USA podnikatel a nejbohatší Čech Petr Kellner. Po nečekaném odchodu vlivného muže zřejmě dojde k otřesu v byznysovém i politickém prostředí. Největší bolest ale vstřebává rodina, na kterou má úzké vazby také podnikatel Daniel Křetínský (45), který je partnerem Anny Kellnerové (24).

Petra Kellnera mohla veřejnost poprvé zaregistrovat v roce 1989, když se objevil v malé roli ve filmu Ireny Pavláskové Čas sluhů. Tehdy pracoval jako asistent filmové produkce a zřejmě netušil, že po revoluci se stane nejbohatším českým občanem. Časopis Forbes odhadl Kellnerův majetek ke dni 1. července 2019 na 15,5 miliardy dolarů (asi 293 miliard korun) a v žebříčku světových miliardářů ho zařadil na 73. místo.

Kellnerovo byznysové impérium je monumentální a spravuje telekomunikační, mediální, strojírenské i finanční produkty. A také má výrazné napojení na politickou, sportovní i kulturní scénu.

"Neuvěřitelná tragédie. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé rodině Petra Kellnera," uvedl na Twitteru premiér České republiky Andrej Babiš. "Myslím na to, jak jsme všichni křehcí a smrtelní," zamyslela se první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. "Petr Kellner byl mimořádně úspěšný podnikatel, který svým působením a svými aktivitami vždy zůstával spojen s Českou republikou. Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

Analytici budou sledovat, jak velký vliv bude mít tragédie v podstatě na celou Českou republiku i na mezinárodní obchod, ale nejbolestivější chvíle zažívá rodina. Obchodní zájmy a citové pohnutí se spojují v osobě Daniela Křetínského. Majitel fotbalové Sparty a dolarový miliardář je partnerem Kellnerovy dcery Anny, která Českou republiku reprezentuje v parkurovém skákání.

Anna Kellnerová a Daniel Křetínský tvoří pár od roku 2017. V roce 2018 je veřejnost mohla vidět bok po boku například při rozlučkovém utkání tenisty Radka Štěpánka. Podle zákulisních informací si Petr Kellner a Daniel Křetínský přes počáteční rozpaky k sobě dokázali najít cestu jako přátelé.

Začínal jako obchodník s kopírkami, do nejvyšší ligy bohatých vstoupil ovládnutím České pojišťovny. Tvář Petra Kellnera byla veřejnosti dříve známá hlavně z fotografií výročních zpráv jeho vlastní firmy PPF, byl suverénně nejbohatším občanem České republiky. Podle zahraničních médií zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce.

"Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera," uvedla v pondělí ráno mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Přání rodiny by se slušelo respektovat, osobnost Petra Kellnera ale tak výrazně přesahovala hranice obyčejného podnikatele, že to bude složité pro všechny.

Ve věku 56 let zemřel při pádu vrtulníku na Aljašce nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Petr Kellner. Ačkoliv o jeho podnikatelských krocích a záměrech bylo slyšet často, jeho soukromí bylo spíš pečlivě střeženo. Úspěšný byznysmen se snažil žít jako obyčejný člověk a s médii hovořil jen velmi výjimečně. Když už tak učinil, odhalil, že je především milujícím manželem a otcem, který se snažil své děti učit nejen hodnotě peněz, ale i hodnotě přírody a času stráveného se svými blízkými. "Mýma očima jsem ten, který jim všechno dopřeje. Očima dětí jsem přísný otec," řekl Petr Kellner v rozhovoru pro MF Dnes.

Pro zesnulého miliardáře Petra Kellnera, který zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.