Kdo nosí dobrovolně roušky, stává se černou ovci. To je špatně, říká Roman Prymula, který přiblížil možná podzimní opatření

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2020

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula má v otázce vysokého počtu nakažených jasno. I když jde stále o lokální ohniska, situace je, pokud jde o počty nakažených, čím dál vážnější. Prymula ale z klinického pohledu hodnotí současný stav v Česku jako příznivý. Podle něj s podzimem nastane řada opatření a nejspíš se zavede povinnost nošení roušek.

Pokud jde o počty nakažených, tak Česko se dostalo do čísel, která jsou alarmující. Příznivé ale je, že u většiny lidí má nákaza mírný průběh.

"Klinické hledisko je v Česku velmi příznivé. I když dochází k nárůstu, tak jsme pod sto deseti případy, které jsou hospitalizovány. Klinicky to probíhá až čtyřikrát mírněji než na začátku epidemie, ale co se týká epidemiologické části a epidemických rizik, tak dochází k šíření, které odpovídá tomu, že opatření jsou mírnější a nárůsty se pohybují okolo dvě stě padesáti za den. U některých zemí to tedy při tomto přírůstku znamená, že nás dávají do rizikového pásma, což může řadě lidí zkomplikovat cestu na dovolenou," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který tak poukázal na skutečnost, že Řecko pro turisty z Česka zavedlo povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19. To osobně Prymula hodnotí jako problém.

"Pokud jde třeba o Řecko, tak to je destinace, která je pro nás poměrně důležitá, jak z hlediska toho, že to byla cílová destinace, která byla poměrně bezpečná. Mám dojem, že na tom závisí letecký průmysl a v současnosti se létá málo a těch letů do Řecka bylo z toho mála poměrně hodně," upřesnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

S podzimem se vrátí roušky

Podle uznávaného epidemiologa se s blížícím podzimem zavedou určitá opatření. Problém totiž nastane, že dojde k vyššímu výskytu respiračních onemocnění a řada lidí bude nákazu chřipkou zaměňovat za nákazu koronavirem. Prymula nastínil možný scénář, co se okolo podzimu začne v Česku dít.

"Po prázdninách se začne se určitě chodit do škol. Není možné zastavovat opět výuku. Pokud jde o opatření, bude přicházet etapa různých regionálních opatření. Může se stát, že dojde k nařízení nošení roušek ve vnitřních prostorách a městské hromadné dopravě. O čem se mluví, tak na podzim může nastat situace, kdy bude souběh chřipkové epidemie a respiračních onemocnění a pandemie COVIDU a pak by se roušky mohly užívat. Ale nemyslím si, že by to mělo být od konkrétního data, ale mělo by se to odvíjet od situace, která nastane. Co osobně považuji za problém v našich podmínkách, tak naprosté nedodržování hygienických zásad. Ať jde o sociální distanci 1,5 metru případně, pokud jdu do prostředí, kde je více lidí, si nasadit dobrovolně roušku, což dělá málokdo. Začíná to vypadat jako na začátku celého procesu. Tedy tak, že ti co dobrovolně nosí roušku, se začínají stávat jakousi černou ovcí a tak by to určitě nemělo být," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.