Kdy budeme za vrcholem epidemie: Roman Prymula současná opatření rozcupoval jednou větou

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2021

Epidemie koronaviru nabírá na síle a současná opatření ji nemají šanci zkrotit. To si myslí epidemiolog Roman Prymula (57), uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Ve čtvrtek přibylo v Česku 4348 potvrzených případů koronaviru. Jde o nejvyšší nárůst ve volný den od března. Také je to více než minulý čtvrtek, přestože o svátcích a víkendech bývají počty zjištěných nákaz většinou nižší. V nemocnicích je s covidem 1304 lidí, proti středě je to pokles o devět pacientů. V těžkém stavu je 172 hospitalizovaných. Podle bývalého ministra zdravotnictví a nyní šéfa říčanské nemocnice k lockdownu nedojde, je ale těžko predikovatelné, kdy dojde ke zlomu v současných nárůstech.

"Určitě nemůže dojít k plošnému lockdownu, ale je těžké určit, kdy dojde ke zlomu, protože zatím opatření jsou mírná, to znamená, že nejde o opatření, která by dokázala zastavit takový nárůst, který tady teď vidíme. Ta jsou schopna ho pouze zpomalit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula k opatřením, která nedávno schválila vláda.

Od pondělí 25. října se nově rozšířila povinnost zakrývání dýchacích cest. Nově je třeba nosit respirátory a roušky ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimku mají lidé, kteří sedí v kanceláři sami. Pokud je ale s nimi na pracovišti někdo další, respirátory musí mít.

Další avizovaná zpřísnění začnou platit od 1. listopadu. Týkají se povinnosti personálu restaurací, klubů, diskoték a dalších podobných provozů kontrolovat u hostů bezinfekčnost. Prokázat ji lidé mohou potvrzením o dokončeném očkování, dokladem o prodělání nákazy v posledních šesti měsících nebo negativním testem.

Dále dojde k omezení úhrady za preventivní testy na covid-19 z veřejného zdravotního pojištění. Zdarma budou pouze pro děti do 18 let, plně očkované či se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Zkrátí se také doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR to bude ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Podle Romana Prymuly to nejsou opatření, která by dokázala efektivně bojovat se současnou vlnou epidemie. Cesta ani není, kdyby se nošení ochrany nosu a úst rozšířilo mimo vnitřní prostory. "Respirátory venku asi ne, ale bylo by dobré, kdyby se stanovala přesná pravidla, která by se realizovala. Je neštěstí postavit nějaký systém a potom ho nedodržovat, protože lidé tomu potom okamžitě logicky přestanou věřit. Před novou vládou je krok číslo jedna, aby se postavil nějaký systém, který bude aplikovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.