Ministr Adam Vojtěch uvedl, jaká další opatření se dále zavedou, pokud epidemie nezpomalí. Antigenní testy skončí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2021

Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) stala epidemií neočkovaných. Podle dat o šíření nákazy za říjen tvoří 74 procent pozitivně testovaných a 63 procent hospitalizovaných. Zlom by podle šéfa rezortu zdravotnictví mohl nastat za pět nebo šest týdnů. V případě, že by se tak nestalo, budou uplatněna další opatření, aby došlo ke snížení počtu nakažených. "Pokud by se situace nezměnila, zhoršovala se dál, tak by případně mohlo dojít k dalšímu opatření," řekl pro ŽivotvĆesku.cz ministr zdravotnictví.

"Od pondělí budou platit opatření, která byla schválena, tedy kontrola certifikátů v restauracích, zkrácení platnosti testů, to bude od pondělí účinné. Uvidíme, jaký to bude mít dopad na vývoj epidemie s tím, že od pondělí tohoto týdne platí povinnost ochrany dýchacích cest v zaměstnání. V tuto chvíli nejsou další restrikce, které bychom chtěli přijímat. Pokud by se situace nezměnila, zhoršovala se dál, tak by případně mohlo dojít k dalšímu opatření. Jedno z nich by bylo, že bychom uznávali PCR testy, nikoli antigenní a mohlo by dojít k omezení hromadných akcí. To bych ale nepředbíhal, protože musíme vyhodnotit vývoj v dalších 10 až 14 dnech," řekl pro ŽivotvĆesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jaká opatření by následně při nepříznivém vývoji epidemie mohla být uplatněna.

Vláda již dříve schválila i další protiepidemická opatření, která ale začnou platit od začátku listopadu. Preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky. Zároveň se od listopadu zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů se zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

V tomto nebo příštím týdnu se podle predikce, kterou v úterý představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, celá země dostane na incidenci 300 případů nákaz koronavirem týdně na 100.000 obyvatel. Maximální hodnota může být asi 7000 případů za týden.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.