Kdy dojde k nejbližšímu rozvolnění. Nečekal bych, že dříve než za měsíc či dva, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2021

V Česku je očkování proti onemocnění covid-19 v plném proudu a řada lidí už čeká na druhou dávku vakcíny. Právě vakcinace je tím, co má podle odborníků bezpečně porazit nový typ koronaviru. Již více než měsíc je Česko oficiálně v pátém stupni protiepidemického systému PES a platí řada restrikcí. Nejčastější otázkou ve společnosti je, kdy se konečně rozvolní. "Troufám si tvrdit, že to bude trvat ještě měsíc, dva, než dojde k nějakému většímu rozvolnění," řekl svůj pohled na současný vývoj epidemie bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Index protiepidemického systému PES pro úterý zůstává na pondělních 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale druhý den v řadě zůstává těsně nad 1,0. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index nadále zůstává ve čtvrtém stupni rizika z pěti, platná protiepidemická opatření však odpovídají nejpřísnějšímu stupni.

"Pokud se bavíme o nejrizikovějších místech, byť to lidé neradi slyší, a z mého pohledu jsou to restaurace, protože tam lidé nemají roušky, mluví a riziko šíření je vysoké, tak si troufám tvrdit, že to bude ještě měsíc, dva, než dojde k nějakému většímu rozvolnění. Můžeme se bavit o jiných prostorech, kde třeba takové riziko není, ale v tuto chvíli se bavíme o době nejdříve někdy v březnu. Troufám si tvrdit, že opatření, jak je máme dnes nastavené, by měla trvat nejméně do konce února a pak bych případně přistupoval k nějakému postupnému rozvolnění, pokud to situace dovolí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který se nedávno stal jedním z nově jmenovaných členů představenstva firmy Krajská zdravotní.

"Podle mého soudu nebylo rozumné předvánoční rozvolnění, kdy se otevřel poměrně velký počet segmentů. Myslím si, že bychom se měli poučit a jít cestou nějakého pozvolného rozvolnění, ve které budou čtrnáctidenní rozestupy, abychom viděli, co to vlastně s danou situací udělá," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Kvůli riziku nakažlivější britské formy koronaviru a trvající přetíženosti nemocnic ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává se změnami v tabulce protiepidemických opatření systému PES. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od začátku února.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.