Kdy se začne rozvolňovat, odhalí tabulka. Vánoce budou patrně poznamenané, říká Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2020

Česko stále patří k evropským zemím, které nejhůře zvládají druhou vlnu epidemie. Aktuálně platí řada omezení, která lidem, ale i podnikatelům nedělají radost. Denní nárůsty pozitivně testovaných se pomalu stabilizovaly, přesto jsou vysoké. A všichni se ptají, kdy se začne rozvolňovat. Na tuto otázku pro ŽivotvČesku.cz se pokusil odpovědět ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (41).

Celorepublikový údaj i čísla pro jednotlivé kraje mezi nulou a 100 bude poskytovat připravované rizikové skóre šíření epidemie. Vedle čísel bude vymezeno také barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, bude se používat od následujícího týdne, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Tabulku, která bude určovat změny opatření, si pochvaluje vicepremier Jan Hamáček, který nastínil její funkci a zároveň vyřkl predikci, jak to letos bude okolo Vánoc.

"Jsem za ní velmi rád, protože konečně tady bude jasná tabulky, kdy si každý bude moct spočítat podle dat, která budou k dispozici, zda se situace zlepšuje či nikoliv a za jakých podmínek se zlepší natolik, že se posuneme z jedné kategorie do druhé. Teď to bude přesně dané tabulkou a podle ní se povedou přesné rozvolňovací kroky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

"Tabulka odpoví na řadu věcí. V ní je konkrétně napsáno, jaké opatření je v daném stupni. Pokud vezmu třeba nejhorší stupeň, což je teď, tak v ní je uvedeno, co je všechno zakázáno a když se podíváme na příkladem trojku, čtyřku, tak je v ní uvedeno, jakým směrem půjde dojde k rozvolňování. To znamená, jak to bude z hlediska roušek, restaurací, návštěv, volného pohybu a podobně," upřesnil funkci tabulky pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu.

Podle ministra Jana Hamáčka budou patrně letošní Vánoce zasaženy epidemií a tedy i některými opatřeními, protože současné modely predikují na nadcházející období poměrně vysoká čísla.

"Říkal jsem, že na Vánoce budeme žít v nějaké formě omezení. A to stále platí. Podle současných modelů to vypadá, že epidemie sice brzdí, ale brzdí relativně pomalu. Odhad denního nárůstu na období Vánoce se pohybuje mezi 5 až 6 tisíci, což je sice méně než polovina, co máme teď, ale pořád jde o relativně vysoké číslo. Z toho se dá usoudit, že když trend bude takto pokračovat, Vánoce budou poznamenané," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.