Kdy skončí drahota v Česku: Poradce premiéra vidí světlo na konci tunelu v roce 2023

Inflace, nákup, obchod - Ilustrační snímek
Inflace, nákup, obchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2022

V současnosti se inflace řadí k nejsledovanějším ekonomickým ukazatelům. A její růst v listopadu nezpomalil. Meziročně se dostala na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček. Dále na dotaz redakce, kdy skončí drahota v ČR, uvedl, že lepší zítřky čekají tuzemskou ekonomiku již v dalším roce.

Poslední data meziročního růstu inflace výrazně ovlivňují státní zásahy. Zatímco zavedení úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pomáhají brzdit inflaci, odpuštění DPH u elektřiny a zemního plynu v závěru loňského roku vede ke snížení srovnávací základny, což inflaci navyšuje, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti Štěpán Křeček s tím, že rok 2023 bude pro řadu českých domácností mírně lepší.

"Výrazné zlepšení přinese již rok 2023, kdy se inflace začne snižovat na jednociferné úrovně. Nicméně to, že inflace začne klesat, neznamená, že se ceny vrátí na původní úrovně a vyšší cenová hladina s námi již zůstane. Proto je důležité, aby se začaly měnit další parametry v ekonomice, zvyšovaly se tedy mzdy lidí, aby pro ně bylo schopné akceptovat vyšší ceny. Je možné, že u konkrétních položek, které skokově narůstaly, ke snížení ceny dojde. Momentálně vidíme, že klesají ceny pohonných hmot. Nicméně u většiny položek se vysoká cenová hladina bude udržovat a v ekonomice hrajeme o to, aby nedocházelo již k dalšímu prudkému zdražování, ale v zásadě nejde o to, že by se ceny měly vrátit na původní úrovně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert přes finance.

Z meziročního pohledu se ceny elektřiny vlivem státních zásahů snížily o 23,4 procenta. Oproti tomu ceny zemního plynu zrychlily růst na 139,0 procenta. Ceny potravin meziročně vzrostly o 27,1 procenta, přičemž mouka zdražila o 48,3 procenta, mléko o 52,5 procenta, vejce o 71,9 procenta a cukr o 109,3 procenta.

Vysoký růst cen znehodnocuje úspory a zároveň snižuje reálné příjmy obyvatelstva. "To vede k prudkému poklesu životní úrovně. Lidé na nastalou situaci reagují snižováním spotřeby, což by mělo pomoci krotit nové inflační tlaky. V příštím roce lze očekávat výrazné zlepšení situace, kdy ceny budou zmírňovat svůj růst. Lidé však nemohou počítat s tím, že by se ceny u většiny položek spotřebního koše vracely na své původní úrovně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.