Kdy začne sněžit: Dagmar Honsová upřesnila předpověď do konce týdne. A ohlédla se za prvními sněhovými vločkami

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2022

Česko si užívá dny s nadprůměrnými teplotami, které se zastavují až na letních hodnotách. "Teplé jižní proudění ukončí přechod vlnící se studené fronty ve čtvrtek. A o víkendu sem pronikne studený vzduch od severozápadu až západu, který přinese teplotní propad až o 8 °C. O víkendu to bude na dlouhý rukáv, ale také na pláštěnku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a přiblížila, jak to v minulosti bylo v rámci prvních sněhových vloček.

V sobotu bude oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 17 až 21 °C.

V neděli bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 13 až 9 °C. Denní teploty 15 až 19 °C.

Kdy můžeme očekávat sněžení?

První sněhové vločky jsou pozorovány v širokém intervalu – při vpádu studeného vzduchu mohou být na vrcholcích hor klidně i v létě.

"První sněhová pokrývka se na vrcholcích hor většinou tvoří během října – ale na Pradědu jsme ji zaznamenali v roce 1962 už 1. září. V nižších nadmořských výškách je datum prvního sněžení ještě pestřejší – nejčastěji se vyskytuje v první listopadové dekádě, v nejnižších polohách až na konci listopadu. Ale opět existují výjimky. A to i z posledních let - v roce 2012 sněžilo 27. října i v Praze. Sněhová kalamita ochromila sever Česka uprostřed října v roce 2009. V roce 1997 napadla souvislá sněhová pokrývka v Praze už 27. října, v roce 1994 dokonce už 7. října. 28. září 1995 sněžilo v Liberci," popsala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová s tím, že v nejbližších 14 dnech to na sněžení ani v nejvyšších polohách nevypadá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.